Festival ProTibet 2015 v Kutné Hoře přiblíží tibetskou kulturu

Unikátní filmové projekce, originální himálajské výrobky, benefiční akce Café ProTibet nebo uspořádání výstavy, to vše nabídne letošní ročník Festivalu ProTibet, během něhož se budou moci návštěvníci seznámit s tradicemi a kulturou Tibetu. Festival se letos koná ve více jak 30 městech, například v Praze, Olomouci, Brně i u nás v Kutné Hoře.

.

V Kutné Hoře odstartuje festival v úterý 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, při kterém v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů. Na Palackého náměstí bude od 14. do 17. Hod. čekat na návštěvníky infostánek, kde si budou moci zakoupit tibetské zboží. Od 18. Hod. v Dobré čajovně proběhne ochutnávka tibetského čaje a pochutin. Následně se večerní program přesune do klubu Česká 1, kde se od 20. hod. bude promítat dokument Bez mrknutí. Autor tohoto snímku, britský režisér Joshua Dugdale, dostal unikátní příležitost natáčet osmnáct měsíců v bezprostřední blízkosti dalajlamy, a tak film představí dalajlamu nejen jako duchovního vůdce, ale ukáže i jeho privátní život. Navíc po celý den si budou moci děti vymalovat svoji mandalu nebo omalovánku s tibetskými motivy v kavárně Matky sobě (Barvířův dům). S životem Tibeťanů se pak budete moci seznámit i v následujících dnech při dalších filmových projekcích, jakou jsou Goodbye Tibet, Drapchi, Poselství Tibeťnanů atd. Podrobnosti o jednotlivých akcích naleznete v přiloženém letáku.
Zároveň s kulturním programem bude probíhat i benefiční akce Café ProTibet, která propojuje příjemné s užitečným. Návštěvníci festivalu mohou přispět k celkovému výtěžku Festivalu ProTibet zakoupením kávy ve vybrané kavárně. V Kutné Hoře to bude v kavárně Matky sobě. Vstup na všechny akce je dobrovolný. Výtěžek z prodeje bude věnován na podporu malých mnichů z kláštera Diskit a budou určeny na kvalitní stravu, vzdělání a lékařskou péči.
Festival pro Tibet pro vás v Kutné Hoře připravili spolek Kultura do města a Dobrá čajovna ve spolupráci s MOST, o. p. s., která podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indických Himálajích a Tibetu. Pomáhá tisícům dětí, tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádským rodinám a starým lidem bez rodin. Realizuje projekty na podporu tamních škol a podporuje místní ekonomiku zakládáním chráněných dílen. Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce.

Silvia Doušová (Kultura do města)

.

Tibet 2015

 

.