Obrazem: Konference Fora 2000 v GASK vyvrcholila koncertem legendárních „Plastiků“

Panelová diskuse na téma „Z jaké kultury roste dnešní politika?“ se konala 15. října v GASK. Diskuse byla součástí již 18. konference Fora 2000, jejím letošním tématem je Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu.

.
Diskuzi předcházela komentovaná prohlídka stálé expozice, při níž vybraná díla související s tématem představil vedoucí kurátor Richard Drury. Večer zakončil koncert legendární undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe.

Galerie GASK se v letošním roce poprvé zapojila do série konferencí Fora 2000 s cílem přiblížit tento projekt a jeho zajímavá témata občanům Kutné Hory a okolí. Nadace Forum 2000 naplňuje odkaz Václava Havla prostřednictvím podpory demokratických hodnot a respektu k lidským právům, rozvoje občanské společnosti a posilování náboženské, kulturní a etnické tolerance. Vůdčím světovým osobnostem, myslitelům a odvážným jednotlivcům ze všech oblastí života poskytuje prostor, kde mohou tato zásadní témata sdílet a otevřeně o nich diskutovat.
Diskusi v Kutné Hoře moderoval předseda redakční rady revue Přítomnost Petr Fleischmann a pozvání laskavě přijali vzácní hosté: Petr Motyčka, umělec a kurátor, Česká republika, Ladislav Snopko, bývalý ministr kultury SR, programový ředitel Paláce Lucerna, Slovenská republika, Jan Schneider, bezpečnostní analytik, undergroundový hudebník, Česká republika, Richard Drury, vedoucí kurátor GASK, předseda Výtvarného odboru Umělecké besedy, Česká republika a David Bartoň, knihovník GASK, publicista, Česká republika.

Večer zahájila komentovaná prohlídka stálé expozice STAVY MYSLI – ZA OBRAZEM. Návštěvníci měli příležitost vyslechnout poutavý komentář k vybraným dílů od vedoucího kurátora galerie Richarda Druryho. Po prohlídce expozice přešlo téměř 50 účastníků na panelovou diskusi s tématem „Z jaké kultury roste dnešní politika?“. Delegáti konference si položili otázky jako: Jaká kultura představuje základ dnešního politického života? Proč je v politické debatě opomíjena nejen investice, ale i zájem o kulturu? Jakou kulturu dnešní demokracie potřebuje? Do diskuse se zapojili i návštěvníci, mezi nimiž nechyběli zástupci Středočeského kraje a města Kutná Hora.

Příjemným zakončením večera byl koncert legendární undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe. V 70. a 80. letech byli členové skupiny perzekuováni komunistickým režimem. Se skupinou spolupracoval také Václav Havel, který se podílel na pořádání utajených koncertů na jeho usedlosti v Hrádečku. V současné době hraje skupina ve složení – Vratislav Brabenec, Josef Janíček, Jiří Kabeš, Josef Karafiát, Eva Turnová a Jaroslav Kvasnička. Jejich „předskokany“ byli kytaristé Milan Konfrater a Julian Socha. Koncert v barokním refektáři navštívila téměř stovka milovníků rockové hudby.

Galerie GASK se s potěšením zapojí do projektu Forum 2000 i v dalších letech a dá prostor všem zájemcům o diskusi na téma politika, demokracie či kultura.

Petra Bartušková

.

no images were found

.