Důležité informace k prevenci a zabránění šíření nákazy koronavirem a telefonní kontakty

Potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru? Máte podezření na nákazu?
Telefonní číslo horké linky je 771 137 070 – COVI 19.
Kontakty na Krajskou hygienickou stanici K. Hora: v pracovní době jsou k dispozici telefonní čísla 327 580 265, 327 580 252, popřípadě 778 707 208.
Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.
DŮLEŽITÉ INFORMACE V SOUVISLOSTI S VÝSKYTEM
KORONAVIRU (SARS-CoV-2) ZPŮSOBUJÍCÍ ONEMOCNĚNÍ COVID-19
Onemocnění koronavirem je možné předpokládat u osob, které kromě klinických příznaků splňují také epidemiologická kritéria.
KLINICKÉ PŘÍZNAKY: zvýšená teplota, dušnost, kašel, bolest svalů či únava
EPIDEMIOLOGICKÁ KRITÉRIA: pobyt v ohnisku nákazy v dané oblasti nebo přímý kontakt s osobou, u které byla potvrzena nákaza koronavirem (a to max. 14 dní před projevením příznaků).
INKUBAČNÍ DOBA: 2 až 14 dnů
Pokud splňujete příznaky či kritéria, zůstaňte doma, nechoďte do nemocnice ani do jiného zdravotnického zařízení (není-li to zcela nutné) a volejte orgány veřejného zdraví: Krajskou hygienickou stanici tel. 771 137 070 v době od 9 do 19 hod., event. 736 521 357. Mimo tuto dobu volejte linku 112 a využijte maximálně možnosti odběru v domácím prostředí.
Cílem je zajistit Vaše vyšetření a současně zachovat maximální bezpečnost zdravotnického
personálu. Rozhodně neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19! Každý případ infekce koronavirem musí být charakteristický epidemiologickými kritérii – tzn. daný jedinec byl v kontaktu s někým, kdo je infikován, a také klinickými kritérii – tzn. vykazuje symptomy, které jsou charakteristické pro dané onemocnění.

Důležité informace a odpovědi na otázky naleznou zájemci na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ZDE. 

Jak je uvedeno na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví, rozhodně neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19! Je však potřeba dodržet veškeré zásady a preventivní opatření. Usnadněme vlastní důsledností nelehké práci epidemiologů, lékařů, sester, hasičů, policistů a dalších zainteresovaných.

Situaci i nadále sledujeme. Dodržujte prosím vydaná nařízení a opatření k zamezení šíření nákazy, doporučení hygieniků.

Monika Pravdová

Zavřít menu