Aktualizováno: Vláda zakázala vycházení bez roušky, seniorům vyhradila hodiny pro nákupy

Vláda schválila s účinnosti od 19. března povinné nošení roušek, ochranných prostředků dýchacích cest na veřejnosti. Opatření začne platit od středeční půlnoci. S platností od středeční půlnoci vstoupí v platnost nové opatření: v době od 10 do 12 hodin budou prodejny potravin, drogerií a lékárny vyhrazeny pouze seniorům nad 65 let. Právě senioři patří k nejvíce ohrožené skupině.

S platností od středeční půlnoci 18. 3. 2020 platí:
• povinnost nosit roušku (či jinou ochranu dýchacích cest) na veřejnosti
• od 10 do 12 hodin mohou do maloobchodních prodejen potravin, prodejen hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékáren a výdejen zdravotnických prostředků pouze senioři nad 65 let. Senioři mohou nakupovat i v jinou otevírací hodinu, vláda jim to ale s ohledem na jejich vlastní bezpečnost nedoporučuje. 

Ochranným prostředkem dýchacích cest nemusí být jen rouška nebo respirátor, ale i šátky, šály nebo roušky domácí výroby. Nařízení se vztahuje na všechna místa kromě místa bydliště, tj. také na pracovišti.
„Zakoupené papírové ústenky a roušky jsou určené na jednorázovou spotřebu. Doba účinnosti respirátoru je 6-8 hodin, ústenky asi 2 hodiny. Po této době je vhodné jednorázovou ústenku vyhodit, Šátky, šály a doma ušité roušky mají podobnou účinnost jako ústenky (tj. asi 2 hodiny). Poté doporučujeme tento individuální prostředek vyvařit (vyprat alespoň na 90 stupňů), nechat uschnout a prožehlit,“ upozorňují epidemiologové.
Nákaza koronavirem v ČR se potvrdila u 464 lidí, tři z nich jsou ve vážném stavu. V současné době je hospitalizováno v nemocnicích 39 pacientů s koronavirem, ostatní se léčí doma, mají lehčí průběh. Vláda vyzvala občany k dodržování stanovených pravidel a opatření. Platí zákaz vycházení kromě cest do práce a na nákup.

pra

Doplněno o Usnesení vlády ČR

Zavřít menu