Ve dnech 5. – 8. července navštívila skupina dvanácti kutnohorských zastupitelů a vedoucí kanceláře starosty naše partnerské město Bingen am Rhein v Německu. Návštěva byla zatím největší mezinárodní akcí současného zastupitelstva a největší akcí v rámci spolupráce s Bingenem.

Partnerství s Bingenem zapadá do partnerství Středočeského kraje a německého regionu Porýní – Falc. Bingen am Rhein je bránou do nekrásnější německé části Rýna. Rýn tu v délce více než 40 km proudí hlubokým údolím, na jehož svazích se po staletí pěstuje vinná réva a téměř každý vrchol je sídlem hradu, který ve středověku sloužil k ochraně obchodu a plavby po Rýnu. Na jednom ze skalnatých ostrohů nad řekou sedávala krásná Lorelei a sváděla lodníky, jak o tom ve svém díle píše i Heinrich Heine. Údolí je cílem statisíců turistů. Podobně tomu bylo už před dvěma sty lety, kdy zde pobývali i známí umělci a romantici, jako například Victor Hugo. Stejně jako Kutná Hora je i tato část údolí Rýna zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Během návštěvy Bingenu se zastupitelé seznámili jak se samotným městem, tak i s některými dalšími památkami a přírodními krásami v okolí. Nešlo však samozřejmě jenom o odpočinkový výlet. Zastupitelé se seznámili se způsobem řízení cestovního ruchu i s organizací velké akce, kterou měli možnost navštívit. Tou velkou akcí byla noc ohňostrojů nazvaná „Rýn v plamenech“. Sobotní večer probíhalo v rýnském údolí poblíž Bingenu postupně několik ohňostrojů. Návštěvníci sledují tyto ohňostroje z paluby výletních lodí. Tuto mimořádně atraktivní podívanou organizuje městské informační centrum, které je součástí městského úřadu v Bingenu. Znamená to samozřejmě zajistit ohňostroje se všemi bezpečnostními a dalšími opatřeními, zabezpečit propagaci a poskytování informací, pronajmout lodě (těch bylo přibližně padesát, některé z nich až z Nizozemí nebo z Francie nebo Švýcarska), zorganizovat sledování ohňostrojů i ze břehů v Bingenu. Z lodí pozorovalo ohňostroje asi deset tisíc lidí, dalších asi osm tisíc lidí ze břehů. Náklady na vlastní ohňostroj činily přibližně 40 tis. EUR. Z každého prodaného lodního lístku na ten večer odevzdávali majitelé lodí 5,50 EUR informačnímu centru a podobně i vstupenky pro sledování ze břehu prodávalo infocentrum za tuto cenu. Kromě ohňostrojů probíhala ve městě celá řada dalších kulturních akcí, na nábřeží se ve stáncích prodávaly umělecké předměty i víno. „Rýn v plamenech“ si tedy na sebe vydělal a městské informační středisko získalo i zajímavé prostředky pro svoji další činnost.

Bingen sám o sobě nemůže nabídnout mnoho historických památek. Na ty jsou bohatší okolní městečka. O to víc se však bingenští snaží využít dalšího potenciálu. Kromě ohňostrojů tu každoročně pořádají jazzový festival. Mimochodem – letos v červnu tu zaznamenal velký úspěch známý kutnohorský kytarista Pavel Ryba se svojí skupinou. Mnoho turistů přijíždí i za květinami, které na rýnském nábřeží prezentují zajímavou formou. Každý rok tu obměňují menší tematicky zaměřené zahrádky, které vznikají na základě návrhů špičkových architektů. Dalším lákadlem je i postava středověké světice Hildegardy z Bingenu, která má v Bingenu své muzeum. A zapomenout nelze ani na tradici pěstování vinné révy a výroby vína. Zdejší ryzlink je světoznámý. Město společně s různými vinařskými spolky a cechy pořádá několik vinařských slavností. Kutnohorští zastupitelé měli možnost zúčastnit se i vyhlášení soutěže o nejlepší ryzlink.

Zastupitelé se v Bingenu cítili velmi dobře i díky pohostinnosti bingenské radnice a vřelému a neformálnímu přijetí bingenskými kolegy. Spolupráce bude pokračovat ještě letos v létě, kdy se připravuje návštěva bingenských vinařů v Kutné Hoře. Příští rok pak navštíví Kutnou Horu početnější skupina zastupitelů z Bingenu.

(red)

.

Nebyly nalezeny žádné obrázky


.

Zavřít menu