Hrotnice, makovice a kříž byly sneseny z vrcholu věže chrámu sv. Jakuba 2. června. Přítomní s napětím očekávali, zda se v pozlacené makovici dochovaly dokumenty z dob minulých. Očekávání nebylo zklamáno, makovice vydala staré mince, tisky a rukopisy z 18. a 19. století i drobnou, zapečetěnou krabičku, jejíž tajemství teprve čeká na odhalení.

.
Nalezená pouzdra s dokumenty byla přenesena na arciděkanství a po prvotním rychlém průzkumu následovalo radostné zjištění, že se vše nachází ve velmi dobrém stavu.
„Nejstarší dokumenty, které byly dnes nalezeny, pocházejí z roku 1741, následují dokumenty z roku 1785, 1836 a z roku 1870,“ konstatoval ředitel Státního okresního archivu v Kutné Hoře Vojtěch Vaněk.
Nejzajímavější jsou podle něj určitě zápisy pamětního charakteru, protože zaznamenávají i události, o nichž se odborníci jinde nemohou dozvědět. „Například o požáru kostelní báně v roce 1834 jsem takto podrobnou zprávu ještě nikde neviděl,“ podotkl Vaněk.
V pozlacené makovici byly i klasické pamětní záznamy, které historici znají i z jiných pramenů, například o složení městské rady nebo o tom, kdo byl v té době arciděkanem.
„Tehdejší představení města měli samozřejmě snahu zaznamenat svá jména a své činy také pro budoucí generace,“ připomněl Vaněk. K tubusům byly v mladším období, někdy kolem roku 1870, přiloženy i mince a také kniha Schematismus království českého z roku 1833.
„To je celkem běžný tisk, který zaznamenával statistiku a topografii českého království. Byla tam všechna panství, města a podobně,“ řekl Vaněk. Z nalezených materiálů podle něj vyplývá, že makovice byla naposledy otevřena zřejmě v roce 1870.
Záhadou zůstala prozatím malá, zapečetěná krabička, kterou nebylo možné na místě bez poškození otevřít. Její obsah bude prozkoumán pracovníky kutnohorského archívu, o jejich závěrech vás budeme posléze informovat.

Nálezy z vrcholku věže si bude moci prohlédnout i veřejnost
Historické materiály ukryté dlouhá léta v makovici zdokumentují odborníci a po skončení její opravy se vrátí zpátky na vrchol kostelní věže, samozřejmě i se vzkazem budoucím generacím od současníků. Ještě předtím si je ale budou moci zájemci z řad Kutnohořanů i návštěvníků města prohlédnout na vlastní oči.
„Nalezené materiály bychom chtěli vystavit na svátek našeho patrona, svatého Jakuba. Buďto na arciděkanství, nebo přímo v kostele. Samozřejmě i s překladem či přepisem, aby všichni rozuměli,“ přislíbil kutnohorský arciděkan Jan Uhlíř.

Věž se bude opravovat do března příštího roku
Severní věž kostela sv. Jakuba v Kutné Hoře se již několik let nachází v havarijním stavu a v poslední době představuje značné ohrožení i pro své bezprostřední okolí. Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora proto již od roku 2010 hledá způsob jak tuto situaci řešit. Projekt „Obnova a rehabilitace kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře – památce UNESCO“ získal finanční podporu z Fondů Evropského hospodářského prostoru 2009 – 2014, CZ 06 Kulturní dědictví a současné umění, Programová oblast č. 16 Zachování a revitalizace kulturního a přírodního dědictví ve výši 29 milionů korun. Tato částka Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora umožní zásadním způsobem pokročit v celkové rekonstrukci této významné gotické památky, která tvoří neodmyslitelnou součást panoramatu našeho města, památky UNESCO. Norským partnerem projektu je Kirkelig interese – og arbeidsgiver organisasjon.​
Rekonstrukce kostela za více než 36 milionů korun zahrnuje restaurátorskou obnovu věžního zdiva, kamenných prvků na římsách, okenních kružeb a západního portálu. Opraveny mají být i okna, dveře, okenní vitráže nebo stroj a ciferníky hodin, vyměněny musejí být i napadené krovy věže. „Málokdo si uvědomuje, že krov věže je namáhaný nejen větrem, ale také teplem,“ uvedl památkář Aleš Pospíšil.
Stavební úpravy budou dokončeny nejpozději v březnu 2016. Více informací…

(jok, čtk)

logo 2015

.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

 

.

Zavřít menu