Ortenova Kutná Hora 2024
Vlastislav Navrátil při zahájení loňského ročníku festivalu. Ilustrační foto: pra

31. ročník festivalu Ortenova Kutná Hora se uskuteční od 6. do 8. září. Festival, pořádaný Klubem rodáků a přátel Kutné Hory, je připomínkou významného českého básníka, kutnohorského rodáka Jiřího Ortena a je spojen se soutěží mladých básníků. Předsedy Klubu rodáků Vlastislava Navrátila jsme se zeptali:

Loňský ročník Ortenovy Kutné Hory nabídl mimo jiné i setkání s významným českým fotografem Jindřichem Štreitem. Na co se mohou návštěvníci festivalu těšit letos?

Bude to výstava fotografií dalšího výrazného českého fotografa Bohdana Holomíčka. Ve výstavní síni Spolkového domu ji připravil opět Miroslav Perný. Holomíček se narodil v roce 1943 na Ukrajině, kde do roku 1947 rodina žila, Štreit je ročník 1946, jsou to tedy generační souputníci. V jejich životech a v přístupu k tvorbě najdeme mnoho společných rysů. Jsem rád, že obdobně jako vloni u Jindřicha Šreita budeme mít možnost seznámit se blíže s tvorbou Bohdana Holomíčka při besedě s ním, která tentokrát proběhne v Dačického domě hned po vernisáži v sobotu 7. září dopoledne. Bude se přitom opět promítat. Na základě vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to silný zážitek ze setkání s vynikajícím fotografem a zajímavou osobností.

Mám radost, že i letos festival nabídne i druhou výstavu. Vloni to byla výstava fotografií Ilji Bojanovského k jeho nedožitým stým narozeninám, společně s fotografiemi Jaromíra Procházky. Letos to bude výstava výtvarných děl „Pocta Jiřímu Ortenovi“, kterou v kavárně Čert a Káča v podloubí (Husova 102) připravil galerista Miroslav Moravec. Jsem zvědav na to, jak si s tématem, které tak rezonuje s Ortenovou Kutnou Horou, umělci poradili. Těším se i na křest publikace fotografií Kutné Hory trojlístku Bojanovský – Skopec – Procházka a výběru veršů Jiřího Ortena, která bude při vernisáži v pátek 6. září odpoledne pokřtěna.

Na který z pořadů byste pozval veřejnost a proč?

Vybral bych dva pořady, shodou okolností oba letošní festival rámují. Začínáme sice tradičně v pátek, nicméně již ve 14 hodin, a to na Gymnáziu Jiřího Ortena. Zde bude nejprve slavnostně odhalena posmrtná maska Jiřího Ortena. Vnímám to jako výjimečný akt a připomínám si přitom, mimo jiné, slova vděčnosti, která pronesl Ota Ornest, když před lety bylo kutnohorské gymnázium pojmenováno po jeho bratrovi. Ta slova nebyla výrazem zdvořilosti, nýbrž hluboce vnímaného pocitu spojení velkého českého básníka a kutnohorského rodáka s generacemi mladých lidí, kteří na škole studují. Jako předseda klubu rodáků jsem hrdý na to, že toto spojení je v posledních letech umocňováno i vystoupeními studentů gymnázia na Ortenově Kutné Hoře. Nejinak tomu bude i letos. Hned po slavnostním aktu předvedou pásmo „Holka z Roztoky“, které vychází ze vzpomínek babičky jedné z vedoucích dramatického souboru, Štěpánky Králové. Příběh židovské dívky z Podkarpatské Rusi je působivým zpracování tématu holokaustu a v podání mladých lidí silným zážitkem.

Druhý pořad, na který chci návštěvníky festivalu pozvat, je z „druhé kapsy“, z té veselejší. Je to „Večírek s Jiřím Šlitrem“, pásmo písní a povídání ke stému výročí narození vynikajícího českého hudebníka, skladatele a malíře. Pořad se bude konat v krásné nové budově knihovny v neděli 8. září od 18 hodin a jeho protagonisty jsou Přemysl Rut a Markéta Potužáková. Přemek je bohem políbený pianista, naturelem v lecčems podobný Šlitrovi, s tímto pořadem vyprodávají pražské hudební sály a jsem moc rád, že náš festival obohatí. Všechny Kutnohoráky srdečně zvu, nejen na tento, nýbrž na všechny pořady.

Festival letos za tři dny uvede celkem osmnáct pořadů, u většiny z nich je vstup volný, u čtyř pak mírné vstupné. Ortenova Kutná Hora není komerční podnik, kromě toho, že je každoročně příležitostí k setkání všech rodáků a přátel Kutné Hory, chce všem Kutnohorákům nabídnout zajímavé pořady, koncerty a výstavy.

Kolik soutěžících se do letošního ročníků soutěže mladých básníků přihlásilo?

Do soutěže mladých básníků ve věku do 22 let, tedy věku, v němž zemřel Jiří Orten, zaslalo letos své příspěvky 67 soutěžících. Odborná porota rozhodla o udělení osmi čestných uznání, dvou třetích cen a dvou druhých cen. Poezie laureátů vyjde jako každý rok ve sbírce Názvuky. První cena nebyla udělena, stane se tak výjimečně, když se v soutěži objeví skutečně výrazný talent. Tomu pak klub rodáků vydá prvotinu – sbírku veršů. Letos v pátek večer představíme prvotinu jednoho z nich. Řada laureátů soutěže Ortenova Kutná Hora se po čase ocitla mezi předními básníky, včetně nejvyšších literárních ocenění. Patří k nim i Jan Těsnohlídek, který má již po mnoho let jako člen výboru klubu rodáků na starosti soutěž a dramaturgii mladé linie festivalu. I letos na festival „přiveze“ špičky české poezie a prózy, jež se představí na dvou klubových večerech v Blues Café. Na samostatnou besedu v knihovně přijede v sobotu odpoledne spisovatelka Kateřina Tučková.

Jiří Orten, vlastním jménem Jiří Ohrenstein, se narodil 30. srpna 1919 v Kollárově ulici čp. 315 v Kutné Hoře. Jeho rodiče Eduard a Berta Ohrensteinovi vlastnili malý obchod se střižním a galanterním zbožím. Jiří navštěvoval základní školu v Kutné Hoře, v letech 1930–1932 studoval na kutnohorské reálce a od roku 1932 do 1936 na kolínské reálce. Na dramatické oddělení Státní konzervatoře hudby nastoupil v roce 1937, absolvoval tři ročníky. Pro svůj židovský původ byl nucen odejít – byl vyloučen. Svou básnickou činnost uváděl pod pseudonymem Jiří Orten, za protektorátu publikoval pod cizími jmény Karel Jílek, Václav Jílek či Jiří Jakub. Zemřel 1. září 1941 na následky zranění po střetu s rychle jedoucím německým sanitním vozem. Bylo mu dvaadvacet let.

Klub rodáků a přátel Kutné Hory pořádá v Kutné Hoře v  Dačického domě i Disputace, setkání s významnými osobnostmi, jejichž životy jsou spjaty s městem pod Barborou. Připravujete již další díly? Případně s kterými osobnostmi se budou moci diváci setkat a kdy?

Disputace pořádá klubu rodáků od roku 2006. Jsou pokračovatelem Konfrontací, které po roce 1989 v Kutné Hoře organizoval Richard Jung po svém návratu z emigrace. V posledních letech se při Disputacích představí přinejmenším deset hostů ročně. To jsou za ta léta desítky osobností. Na některé hosty člověk v životě nezapomene – Zdeněk Mahler, Rudolf Pellar, Milan Balabán, Ivan Klíma, Václav Cílek, Táňa Fischerová, Kamila Moučková, Pavel Pafko … Máte pravdu, v posledních letech převažují osobnosti spjaté s Kutnou Horou. Je radost představit při Disputacích takové osobnosti, jako jsou Eva Randová, Pavlína Štorková, Blanka a Jaroslav Altovi nebo Richard Drury. 12. září nám varhaník Viktor Darebný představí troje varhany v kostele sv. Jakuba, na říjen bych rád pozval malířku a „kulturní a společenskou hybatelku“ Jitku Jelínkovou, a na listopad jsme domluveni s Tomášem Lebedou, s nímž chceme zavzpomínat na nedávno zesnulého Miroslava Trajhana, který se ve skautu dobře poznal s bratry Mašíny. Do konce roku bychom snad ještě mohli stihnout Disputace s Jiřím Kopeckým, který po roce 1968 žil v Holandsku, zajímá mě, mimo jiné, jak se s velkým časovým odstupem dívá na život v emigraci, a jak vidí Evropu dnes. Uvítáme každý typ na zajímavé hosty.

Rádi bychom se také jako klub rodáků zasadili více o to, aby vzpomínky pamětníků vyšly i tiskem. Nezáleží to jen na pamětních samotných, případně jejich dědicích, nýbrž i na penězích, které jsou k tomu potřeba. Plánů máme mnoho, budeme rádi, když čtenáři Kutnohorských listů sami přijdou s nápady, a případně pro nás všechny něco zajímavého zorganizují.

pra

Kompletní program 31. ročníku festivalu Ortenova Kutná Hora je k dispozici ZDE a je také součástí kulturního kalendáře zářijového vydání Kutnohorských listů.

Připomínka minulého ročníku festivalu:

Zavřít menu