Odbor sociálních věcí a zdravotnictví informuje: Proč zdražují služby sociální péče? (6)

Podporu a pomoc občanům, kteří se ocitli v různých nepříznivých situacích, poskytuje odbor sociální věcí a zdravotnictví, který sídlí v Radnické ulici 178 v Kutné Hoře a jehož vedoucím je Marián Šlesingr. Pro Kutnohorské listy připravil seriál, v němž se věnuje aktuálním sociálním tématům i dlouhodobě řešeným problematikám. Odkazuje na místně a časově dostupné možnosti pomoci a podpory.

Proč zdražují služby sociální péče?

Uživatelé služeb sociální péče jistě zaznamenali v uplynulé době navýšení úhrad za poskytované služby, zejména úhrad za pečovatelskou službu a osobní asistenci. Na zvýšení cen můžeme pohlížet z několika úhlů. Dlouhodobě dochází k navyšování provozních nákladů a energií u poskytovatelů sociálních služeb. V letošním roce navíc vstoupily v platnost dvě novely vyhlášky č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, a na základě novel byly postupně navýšeny maximální úhrady za poskytované sociální služby, a to od 1. 1. 2024 a od 1. 7. 2024. Jsou to sice změny limitů úhrad, avšak s ohledem na vícezdrojové financování sociálních služeb a jeho podmínky se změna promítla do navýšení úhrad u jednotlivých poskytovatelů i v našem městě Kutné Hoře.

U osobní asistence se maximální výše úhrady zvyšuje ze 155 na 165 korun za hodinu služby, je-li služba poskytována v rozsahu do 80 hodin měsíčně. Je-li rozsah služeb větší než 80 hodin měsíčně, výše úhrady se ze současných 135 zvyšuje na 150 korun. U pečovatelské služby dochází ke stejné úpravě jako u osobní asistence. Stejně se zvyšují ceny za služby průvodcovské a předčitatelské nebo podpora samostatného bydlení. Stejné zvýšení je také u poskytování sociálních služeb, v centrech denních služeb. Zdražuje se také maximální výše úhrady za dovoz jídla, a to ze současných 50 korun maximálně na 60 korun. Podrobnosti lze najít ve vyhlášce č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách.

Na druhou stranu došlo také ke kompenzaci směrem k uživatelům sociálních služeb čili ke zvýšení příspěvku na péči pro osoby závislé na pomoci jiných osob, který je určen na úhradu služeb sociální péče. U osob starších 18 let ve druhém stupni závislosti se příspěvek na péči zvýšil ze 4 400 na 4 900 korun. U osob starších 18 let ve třetím stupni závislosti se příspěvek na péči zvýšil z 12 800 na 14 800 korun. U osob starších 18 let ve čtvrtém stupni závislosti se příspěvek na péči zvýšil z 19 200 na 27 000 korun v případech, kdy je péče poskytována v domácím prostředí, a to i v případech, kdy jsou poskytovány ambulantní pečovatelské služby. Tato změna byla provedena v souvislosti s novelou zákona o sociálních službách. Podrobnosti lze najít v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.

Bohužel u klientů s přiznaným prvním stupněm závislosti je příspěvek na péči neměnný, a to i přes to, že právě tyto osoby seniorského věku již užívají služby sociální péče, zejména pečovatelskou službu.

Stále však můžeme konstatovat, že někteří poskytovatelé služeb sociální péče, pečovatelské služby v Kutné Hoře nenastavili výši úhrad na maximální možný limit, což je dobrá zpráva.

Marián Šlesingr

Zavřít menu