V Zelenkově vile řemeslníci objevili zazděné okno i s roletou
Zelenkova vila před rekonstrukcí (vlevo). Po odbourání nepůvodních přístaveb se objekt přibližuje své někdejší podobě navržené architektem Zelenkou (vpravo). Foto: M. Pravdová

Zazděné okno původně v pokoji pro hosty i s předokenní roletou a dobový systém odvodu dešťové vody objevili řemeslníci při rekonstrukci Zelenkovy vily v Masarykově ulici. Již od listopadu 2025 bude sídlem Pečovatelské služby Kutná Hora. Ve vile postavené podle návrhu významného architekta Františka Zelenky pro továrníka Lea Reinigera a jeho ženu Grétu se i přes řadu pozdějších adaptací dochovaly některé původní prvky.

„Jsou to například okna s předokenními roletami a vestavěné šuplíkové skříně na chodbě. Budou zachovány v největší možné míře,“ uvedl Jozef Králik, vedoucí odboru investic, a dodal, že vybourávání nepůvodních příček a přístaveb plánuje firma Anarkada, která práce pro město zajišťuje, dokončit v polovině října.

„Sondy do střešní konstrukce odhalily havarijní stav svrchní střechy, která ale není původní. Vznikla v šedesátých letech minulého století a pod ní se dochovala konstrukce z třicátých let, která bude obnovena“ konstatoval Jozef Králik a doplnil, že v suterénu dělníci již vybourali také nepůvodní zdi, které zřejmě měly sloužit k zakrytí vlhkosti v původním zdivu. Součástí projektu je i odvlhčení objektu. Vybourání nepůvodního nájezdu a nezbytná kompletní rekonstrukce střechy přispějí k tomu, že objekt se přiblíží znovu své někdejší podobě.

Bude na tom mít podíl i nově objevený rám okna, který byl desítky let ukrytý ve zdivu. „Předpokládám, že si dochoval původní barevnost. Ale k tomu, abychom to byli schopni říci opravdu spolehlivě, bude třeba odebrat stratigrafické vzorky barevnosti. Nález ukazuje, že exteriérová strana okna byla opatřena lahvově zelenou a interiérová okrovou barevností. Je-li to skutečně původní řešení, aplikujeme je u výplní otvorů v rámci celého objektu vily,“ konstatoval Aleš Pospíšil a vysvětlil i původní systém odvodu dešťové vody ze střech. „Srážková voda byla sváděna do středu objektu a prostřednictvím dvou litinových trubek byla zaústěna do kanalizace v suterénu. Architektonický styl funkcionalismu s vnějšími okapy nepočítal, objekty měly působit svou čistou vnější formou. Také zde byl tento způsob doložen a bude obnoven současně s původními atikami,“ dodal kunsthistorik.

Manželé Reinigerovi se do vily nastěhovali v roce 1939 a příležitost v ní žít měli pouhé tři roky. Pro svůj židovský původ byli deportováni do koncentračního tábora a z něj už se nevrátili. Stejný osud postihl i architekta Františka Zelenku.

Městu se na přestavbu chátrající funkcionalistické vily v sídlo Pečovatelské služby Kutná Hora podařilo získat státní dotaci ve výši 30 milionů. Předpokládané celkové náklady se pohybuji kolem 37 milionů korun. Aby byly splněny podmínky dotace, objekt musí začít sloužit svému novému účelu od 1. listopadu 2025. Mimo dotaci město vybuduje komunitní zahradu. „Sloužit bude nejen seniorům. Přístupná bude i veřejnosti a sloužit bude jako místo setkávání,“ dodal Lukáš Seifert, starosta města.

Monika Pravdová

 

 

Zavřít menu