Postupy rekonstrukce vily přizpůsobují novým zjištěním

Řadu let opuštěná Zelenkova vila v Masarykově ulici odkrývá při rekonstrukci další svá tajemství. Vedle objevů původních historicky cenných prvků navržených významným českým architektem Františkem Zelenkou však odhaluje i stavebně technické problémy objektu, se kterými projekt nepočítal. Tým odborníků, který má rekonstrukci vily na starosti, tak musí postupy přizpůsobovat novým skutečnostem. Aby byly splněny podmínky dotace, kterou se městu na adaptaci bývalé funkcionalistické vily v sídlo Pečovatelské služby Kutná Hora podařilo získat, musí objet začít sloužit svému novému účelu již od 1. listopadu letošního roku.

„Dům nás během rekonstrukce neustále překvapuje a musíme na nová zjištění reagovat alternativními návrhy řešení. S ohledem na termíny stavby a závazky vůči dotaci je to dost obtížné,“ uvedl architekt Martin Kremla z odboru investic MěÚ Kutná Hora s tím, že některá v projektu navržená řešení se po nových zjištěních ukazují jako nerealizovatelná a je třeba co nejvíce zohlednit původní koncepci architekta Zelenky, která lépe vyhovuje současnému stavebnímu stavu. K tomu je třeba respektovat současnou legislativu a zejména provozní požadavky na nové využití domu, které jsou odlišné od rezidenční vily.

Po zajištění havarijní střechy proti zatékání vody a odbourání některých nepůvodních a staticky narušených přístaveb pokračuje sanace spodní stavby. Objekt trpí vysokou vlhkostí, v minulosti byl navyšován terén a izolace nejsou po sto letech plně funkční. Pokračují práce na vnitřních dispozicích a realizovány jsou vnitřní rozvody a izolace spodní stavby.

Souběžně s tím již nyní tým odborníků řeší repasi historicky cenných původních oken a žaluzií, které se v objektu dochovaly i s nadokenním navíjecím systémem. „Tato část stavby bude technologicky i časově náročná, navíc navazuje na všechna ostatní řemesla, která musejí pokračovat. Koordinace je i v tomto případě komplikovaná, na co bychom potřebovali dva roky, musíme zvládnout za několik měsíců.“ dodal Martin Kremla.

Jak jsme informovali již v listopadovém vydání, v průběhu prací řemeslníci zachytili v pokoji pro hosty zazděné okno i s předokenní roletou, dochoval se i dobový systém odvodu dešťové vody. Nově byly pod omítkou nad bočním vstupem nalezeny i původní skleněné čočky, které sloužily jako světlovody, a omítka skryla také původní venkovní světla.

Bývalá továrníkova vila v Masarykově ulici č. p. 453 v Kutné Hoře ukrývá smutné příběhy a osudy jejích stavebníků – manželů Gréty a Lea Reinigerových – i kutnohorského rodáka, významného českého architekta, scénografa a designéra Františka Zelenky, který ji pro ně navrhl. Manželé Reinigerovi ve své nové vile, kde plánovali vychovávat své děti a společně stárnout, měli příležitost pobývat pouhé tři roky. Stejně jako většina kutnohorských Židů byli v červnu roku 1942 deportováni do Terezína a tam zavražděni. Stejný osud potkal i rodinu architekta Františka Zelenky. Vila později sloužila jako jesle, poté jako ústav pro mentálně a tělesně postižené děti. Objekt byl několikrát adaptován a upravován přístavbami. Současná rekonstrukce přibližuje vilu její původní podobě.

M. Pravdová

UVÍTÁME DOBOVÉ FOTOGRAFIE ZELENKOVY VILY A OKOLÍ A VZPOMÍNKY PAMĚTNÍKŮ. PIŠTĚ PROSÍM NA ADRESU: pravdova@mu.kutnahora.cz

Zavřít menu