Na tiskové konferenci v rámci veletrhu Holliday World 2015 uvedl památkář Aleš Pospíšil prezentaci mapující současný a zejména možný budoucí stav tzv. Dačického domu v Kutné Hoře. Zajímá vás, jak by mohla zrekonstruovaná památka vypadat? Prohlédněte si fotogalerii!
.
Rekonstrukce Dačického domu v Kutné Hoře je v plném proudu. Práce na rekonstrukci jedné z nejvzácnějších památek ve městě začaly koncem ledna. Do konce roku se dočká opravy nejen vnější fasáda, ale celý dům od sklepa až po půdu. Naváže se tak na opravu střechy z roku 2013, která dům ochránila po dvě zimy před dalším poškozením. Dům sice kubaturou není příliš velký, ale je zde hodně práce pro restaurátory a další odborné profese spojené s budoucí expozicí.
Objev dlaždic se zapíše do historie
Stavební práce na obnově Dačického domu už vynesly na světlo první překvapení.
„Byly objeveny pozůstatky původní dlažby, o nichž jsme dosud nevěděli. Jde o unikátní šestiúhelníkovou dlaždici a několik půlených nebo čtvrcených kusů. V současné době jsou v péči odborníků. Měly by být pořízeny repliky, jimiž by mohl být klenutý prostor v přízemí domu vydlážděn,“ řekl na tiskové konferenci památkář Aleš Pospíšil.
Vloni se sice v rozích dělaly sondy, dlaždice se ale tehdy žádné nenašly. Objeveny byly až po odstranění dřevěné podlahy a zásypu. Nalezená dlaždice je zajímavá motivem křížů zakončených liliemi, ale také značnými rozměry – od rohu k rohu měří 41,5 centimetru a na výšku má 3,5 centimetru. Nález je unikátní už proto, že cihelné šestiúhelníkové dlaždice takto velkého formátu jsou obvykle spojovány až s barokem. A nyní se v Kutné Hoře objevily gotické.
.
Virtuálně poskládané gotické dlaždice tvoří zajímavý plastický motiv. Foto: Aleš Pospíšil
„Motiv z dlažby zároveň tvoří i zajímavý grafický prvek použitelný například jako součást budoucího logotypu pro Dačického dům. Nález sám o sobě se však nesporně zapíše do odborné kunsthistorické literatury,“ dodal Pospíšil.
Počítá se s výrobou replik unikátních dlaždic a jejich položením v prostoru, kterému památkáři říkají pracovně kaple. Místnost s gotickou žebrovou klenbou zřejmě využíval jako soukromou kapli sidonský biskup Filip de Villanuova při svém pobytu v Kutné Hoře mezi roky 1506 až 1507. Podle něj se domu tehdy říkalo biskupský. Ze žebrové klenby chtějí restaurátoři odstranit všechny nánosy a pravděpodobně se dostanou k původní barevné úpravě.
„Když se k tomu připočte dlažba, která ten klenutý prostor vyváží, tak to bude v rámci měšťanské architektury unikát,“ míní Aleš Pospíšil.
Budoucnost Dačického domu
Zrekonstruovaný Dačického dům poskytne útočiště Výukovému a prezentačnímu centru kulturního dědictví UNESCO. V interiérech se bude snoubit současnost s historií. Celé vnitřní atrium bude zaskleno. V centru domu bude výtah a v prvním patře i přednáškový sál. Mimo nadaci Kutná Hora – Památka UNESCO, která bude v centru zajišťovat většinu programových aktivit, bude dům vyžívat i Univerzita Pardubice. Veřejnosti bude dům přístupný ve většině prostor. Návrh budoucí podoby domu, která byla součástí žádosti o dotaci, si můžete prohlédnout na prezentaci Aleše Pospíšila v naší fotogalerii. V současné době se připravuje definitivní architektonické řešení expozice v ateliéru G.L. architekti s.r.o.
(ČTK, jok)
.
Nebyly nalezeny žádné obrázky
.