Zastupitelé schválili koncepci sportu a dotací k jeho provozování na roky 2021 – 2026

Na červnové schůzi městského zastupitelstva byl na programu mimo jiné také bod, v němž byla schvalována koncepce sportu v Kutné Hoře, respektive pravidla pro přidělování dotací. K této otázce vedli přítomní poměrně dlouhou diskusi, do níž se kromě předkladatele tohoto bodu, místostarosty města Víta Šnajdra (Piráti) zapojili také pánové Tomáš Havlíček (ODS), Martin Suchánek (Město PRO lidi) a Karel Ptáček (ODS). 

Místostarosta Šnajdr na úvod poznamenal, že jde celkem o pět cílů podpory sportu ve městě, přičemž první tři z nich – volnočasové aktivity, výkonnostní sport a sportovní akce již byly řešeny v rámci systému rozdělování peněz pro registrovanou mládež a prostřednictvím grantů. „Nově je ale zařazena také údržba a provoz sportovních zařízení a investice do stávajících a nově budovaných zařízení v majetku města,“ uvedl Vít Šnajdr s tím, že podstatnou věcí je skutečnost, že tato koncepce navrhuje, aby město nadále přednostně spravovalo a udržovalo svá sportoviště, tedy ta, která má v majetku, a případně sportoviště, která leží na pozemcích města. Dále uvedl, že je zásadní upřednostňovat investice do takových sportovních akcí, které budou “pod dotačními tituly” a které si dokáží sehnat spoufinancování i z jiných zdrojů. „Další důležitou věcí je jasná deklarace, že sportovní komise doporučuje nalézt vhodnou společnou správu sportovišť v majetku města i ostatních,“ doplnil ke svému návrhu místostarosta města. 

K tomuto bodu se vyjádřil také zastupitel Tomáš Havlíček, který měl připomínku k technické stránce navrhovaného usnesení, jež požadoval doplnit o větu, uvedenou v důvodové zprávě, hovořící o podpoře správy sportovišť na pozemcích města. Jeho připomínce bylo vyhověno. „Chápu, že je problém třeba v případě Sparty, kde některé pozemky jsou města, jinde je celý majetek klubu. Jiný případ jsou pak soukromé subjekty, které svoji činnost vyvíjejí za účelem výdělku, pak je správné, že se starají samy o sebe. Jsou kluby, které se starají o mládež – a tady je správně napsáno, že podpora města by měla směřovat hlavně právě k mládeži a klubům, které mládež vychovávají,“ zhodnotil předloženou zprávu. Upozornil ale na nerovnost výše příspěvku pro jednotlivé sporty a dále vznesl připomínku k nastavení parametrů pro posuzování žádostí o příspěvek. Vyjádřil obavu, že tak, jak jsou nyní daná, mohou navádět k jejich obcházení. 

Místostarosta Vít Šnajdr zareagoval konstatováním, že předložená tabulka je živým dokumentem, s nímž se každý rok pracuje a je upravován podle nových poznatků. „Některé problémy se vždy ukáží až po zavedení pravidel do praxe. Případné nerovnosti se snažíme napravit, ale je to problém z toho důvodu, že máme kolektivní i individuální sporty. Žádný systém nebude absolutně spravedlivý, ale snažíme se, aby byl co možné nejrovnější. Na tabulce, která je stanovena pro tento rok je shoda téměř všech členů sportovní komise napříč jednostlivými sporty i stranami,“ konstatoval a odpověděl i na připomínku, že by se město mělo podílet i na financování správy soukromých sportovišť. „kdybychom měli investovat i do soukromých sportovišť, pak bychom měli mít v rozpočtu na sport minimálně dvojnásbnou výši financí,“ připomněl. 

Do debaty vstoupil také zastupitel Karel Ptáček, dlouholetý člen sportovní komise, který uvedl svoji obavu, aby se rozhodování o přidělování dotací na sport nevrátilo k systému přidělování finančních prostředků podle počtu registrovaných členů klubu. „V současné době využíváme hodnotící škálu s mnoha body, ke kterým se přihlíží. Vycházíme také z pravidel ministerstva škoství, odkud jsme mnoho bodů převzali,“ vysvětlil. 

Zastupitelé po této debatě nakonec předložený materiál schválili a finance pro sport tak budou přidělovány podle navržených kritérií. 

zn

Zavřít menu