Technické služby Kutná Hora převzaly v pátek 23. dubna v areálu firmy do provozu belgický elektrický pouliční vysavač odpadků Glutton, který byl zakoupen z daru od společnosti Philip Morris ČR a.s. ve výši více než 520 tisíc korun. Předání se spolu s jednatelem Technických služeb Janem Jägrem, Denisou Sýkorovou a Romanem Grametbauerem ze společnosti Philip Morris ČR, účastnil také starosta města Josef Viktora (ANO).
Technické služby dar obdržely od společnosti Philip Morris ČR a.s., a to za účelem sběru pohozených odpadků, například plastových lahví, různých obalů, nedopalků, ale i listí a psích výkalů v ulicích Kutné Hory. Obě společnosti již několik let aktivně spolupracují na úklidu města a hledají cestu, jak co nejefektivněji množství odpadu v ulicích města snížit. Jak zaznělo při setkání, spolupráce sestává jednak z finanční podpory úklidu, ale také ze spolupráce s vývojovými organizacemi, organizování výzev ke sběru pohozených odpadků, včetně nedopalků. Firma se tak aktivně snaží apelovat na dospělé uživatele svých výrobků, s cílem snížit ekologickou zátěž, která vzniká při nesprávné likvidaci zbytků tabákových výrobků.
„Samochodný elektrický komunální vysavač Glutton neprodukuje žádné spaliny, je tichý a je to jeden z mála technických prostředků určený i ke sběru cigaretových nedopalků z kamenné dlažby a dalších povrchů městských komunikací,“ zdůraznil výhody vysavače Glutton Jan Jäger.
Starosta města Josef Viktora ocenil dlouholetou spolupráci se společností Philip Morris ČR. V loňském roce Philip Morris ČR přispíval měsíčně na úklid nedopalků v centru města a jeho okolí. „Tyto práce jsme zajišťovali vysavačem Glutton. Oslovil jsem společnost Philip Morris ČR, že by nám velice pomohlo, kdyby nám přispěli na další stroj. A podařilo se. Na konci loňského roku jsme obdrželi peníze a nyní stroj již slouží v ulicích města,“ dodal Jan Jäger.
„Rádi jsme přispěli k čistotě města, kde působíme. Je ale zcela zřejmé, že samotný úklid není samospasitelným řešením, primární je změna v přístupu spotřebitelů. Pokud k ní nedojde, uklízet se může do nekonečna, ale jen s krátkodobým efektem. Každý má po sobě přece vyprodukovaný odpad řádně zlikvidovat, ať už se jedná o láhve od pití, sáčky, obaly od sušenek, nebo zbytky tabákových výrobků. Město není popelnice. Odpadky nepatří na zem, ale do koše,“ dodává Roman Grametbauer ze společnosti Philip Morris ČR.
red