Den požární ochrany připadá letos na pátek 13. srpna. Zaměřen je na zařízení, která mohou přispět k včasnému odhalení požáru a tím ochraně životů a zdraví osob

Den požární bezpečnosti v letošním roce připadá na pátek 13. srpna. Tematicky je zaměřen na požárně bezpečností zařízení v soukromých a veřejných budovách. Právě tato zařízení mohou přispět k včasné detekci, signalizaci požáru a tím k ochraně životů a zdraví osob. Jaká jsou doporučení hasičů a co dělat v případě zjištění požáru se dočtete v příspěvku Jaroslava Brzáka, vyšetřovatele požárů a Radky Vonšovské, pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS Kutná Hora:

 

DEN POŽÁRNÍ BEZPEČNOSTI – Pátek 13. srpna 2021

Česká asociace hasičských důstojníků rovněž v tomto roce vyhlašuje Den požární bezpečnosti, který má již své pevné místo v pátek 13. V letošním roce připadne tento den na pátek 13. srpna. Dlouhodobým cílem je snaha „zlomit“ pověru o nešťastném pátku třináctého.

Každoročně je den požární bezpečnosti zaměřen na konkrétní téma. Vzhledem k omezeným možnostem propagace požárně bezpečnostní problematiky v roce 2020 se Česká asociace hasičských důstojníků rozhodla zopakovat téma z loňského roku, které zní Požárně bezpečnostní zařízení v soukromých a veřejných budovách.

Požárně bezpečnostní zařízení tvoří poměrně širokou skupinu zařízení, která mají za úkol chránit životy a zdraví osob a také majetek při požáru. Patří mezi ně zařízení pro včasnou detekci a signalizaci požáru, zařízení, která pomáhají rychlé a bezpečné evakuaci osob, zároveň i zařízení, která brání šíření požáru.

V domácnostech, jako jsou rodinné domy nebo byty, není instalace požárně bezpečnostních zařízení tak četná. Můžeme se zde setkat například s autonomními hlásiči požáru, kterými musí být vybaveny objekty pro bydlení postavené či rekonstruované po 1. červenci 2008. U starších objektů hasiči instalaci velmi důrazně doporučují. Ze zkušeností hasičů plyne, že právě včasné zjištění vzniklého požáru je rozhodující pro záchranu lidských životů. Hlásiče požáru tak výrazně zvyšují šance na přežití. Zejména pak v domácnostech, kde mají požáry vůbec nejtragičtější následky. Každý rok při nich zemřou desítky lidí, zraněny jsou další stovky osob a způsobené škody dosahují stamilionů korun. Nebezpečí hrozí zejména v noci, kdy lidé spí, a není nikdo, kdo by požár včas zpozoroval a upozornil na něj ohrožené osoby.

Autonomní hlásiče požáru mohou zachránit četné životy. Jejich cena se pohybuje v řádech stovek korun a lze je pořídit již za ceny od cca 150 Kč. Cena se vždy odvíjí od toho, jak komplexní zařízení je. Jestli detekuje kouř, zvýšení teploty v prostředí nebo hořlavé plyny, či je součástí zabezpečovacích systémů. Ale i základní provedení je z hlediska bezpečnosti dostačující. Vždy každopádně kupujte hlásič u prověřených prodejců, s českým návodem a certifikací.

Včasnou detekcí požárů však ještě není nad požárem vyhráno. Nesmí se zapomínat, že pro bezpečné uhašení požárů, je nutná kromě včasné detekce i likvidace požárů v jeho počátečním stádiu. Proto je nutné vybavit domácnost i funkčními prostředky pro hašení např. přenosnými hasicími přístroji.

Co tedy udělat v případě zjištění požáru?

Nejdůležitější je chránit životy, teprve potom až majetek.

Pokud to situace dovolí, snažte se o prvotní hasební zásah – hasicím přístrojem, vodou, hasicím sprejem apod. Nikdy však nepřeceňujte své síly a myslete na to, že oheň vám nesmí zatarasit únikovou cestu!

Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou rouškou (stačí kapesník).

Každý požár okamžitě oznamte na tísňovou linku hasičů 150 nebo 112. Jednoduše uveďte, co se stalo, kde se to stalo a své jméno a přímý kontakt na sebe. Nepokládejte telefon, dokud Vás k tomu operátor nevyzve.

Důsledně se řiďte se pokyny operátora tísňové linky.

Přejeme vám, ať je pro vás pátek 13. šťastným dnem a ať, také díky dobré prevenci, nikdy pomoc hasičů nepotřebujete.

por. Bc. Jaromír Brzák – vyšetřovatel požárů

kpt. Bc. Radka Vonšovská – pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení

Zavřít menu