Ve čtvrtek 14. července nastal pro kostel Všech svatých s kostnicí velmi významný den, v podvečerních hodinách se oficiálně začala sestavovat první rozebraná pyramida. Pracím a restaurátorovi Tomáši Královi při komorní liturgické slavnosti požehnal farář sedlecké farnosti P. Pavel Tobek.
Navracení ostatků zpět do dolní kaple sedlecké kostnice nastalo po dlouhých třech letech od rozebrání první pyramidy z kostí. Ta byla demontována z důvodu statické poruchy kostela a nutnosti zpevnit a rozšířit základ severozápadního pilíře této světoznámé památky. Demontáž pyramidy trvala zhruba tři měsíce, následně byly ostatky konzervovány a připraveny na své navrácení. Projekční činnost na znovu sestavení pyramidy byla velmi náročná. Při projektování se muselo myslet na to, čím nahradit chybějící ostatky, či naopak, kam uložit velké množství drobných kosterních úlomků, které již není možné pro jejich stav použít. Zároveň generální projektant Ing. Vít Mlázovský spolu s restaurátorem Tomášem Králem hledali původní tvar deformované pyramidy, její uspořádání a budoucí zajištění její stability. Jako ideálním řešením se ukázalo vystavět uvnitř nově sestavované pyramidy nosnou dřevěnou konstrukci, která bude pyramidu zpevňovat, odlehčovat tlak kostí a zároveň tento projekt umožnil část nepoužitelných kostí v dřevěné konstrukci pietně uložit.
Výroba a montáž dřevěné konstrukce trvala necelé čtyři měsíce, následně musely být nové dřevěné prvky již přímo v sedlecké kostnici propojeny s původní dřevěnou vnější barokní konstrukcí, která taktéž prošla renovací. A teprve poté mohl restaurátor Tomáš Král začít vymýšlet systém zpětného sestavování kosterního materiálu. „Skládání spodního patra půjde doufám dobře, daleko více se bojím střední části pyramidy, kde se nachází klenba, kterou musíme vystavět. Jak dlouho bude sestavování pyramidy trvat, je velmi těžké odhadnout, je to obrovský experiment,“ dodává k práci na renovaci pyramidy restaurátor Tomáš Král. „Jako ideální se nám jevilo připevnit ke skládané části plexisklo, které bude určovat pohledovou rovinu kostí, zároveň přes něj bude vidět, aby bylo možné vzhled již položených ostatků zkontrolovat. Plexisklo následně po vyskládání lebek a kostí odejmeme,“ přibližuje postup prací Tomáš Král.
Sedlecká kostnice zůstává po celou dobu rekonstrukce otevřená a přístupná veřejnosti. Ostatně pro správce památky, Římskokatolickou farnost Kutná Hora – Sedlec, je turismus klíčový, neboť veškeré práce na opravě kostela hradí pouze z příjmů z turismu. „Do této chvíle jsme do opravy kostnice investovali zhruba 85 miliónů korun, víme však, že nejsme ještě ani v polovině všech plánovaných prací. Každý návštěvník, který k nám přijde, zaplatí vstupné, nebo si koupí suvenýr, nám pomáhá zachovat kostnici pro budoucí generace. Navracení kosterních ostatků je v kontextu opravy, ale i novodobé historie kostnice, obrovským mezníkem, který stojí za to vidět. Veškeré práce na sestavování pyramidy probíhají pouze za vitrážovým oknem a jsou pro návštěvníky velmi dobře viditelné. Pro ty návštěvníky, kteří by chtěli vidět, jak pyramida roste, jsme si připravili i speciální permanentku na deset vstupů,“ doplňuje Radka Krejčí, ředitelka organizační složky farnosti.
Severozápadní pyramida je první rozebranou pyramidou z kostí, ostatní tři si budou muset na svou renovaci počkat, a to s ohledem na finanční náročnost celé akce.
tz, foto: Ondřej Soukup, M. Pravdová