Dne 7. října 2022 se do zvonice Jezuitské koleje u sv. Barbory v Kutné Hoře vrátily po rozsáhlé opravě dva památné zvony, díla kutnohorského zvonaře Ondřeje Ptáčka.
Menší zvon Michal o spodním průměru 1495 mm váží 2772 kg, zní základním tónem e1 a byl odlit r. 1493. Větší zvon Ludvík je z r. 1510, má spodní průměr 1830 mm, váží 4712 kg a jeho základním tónem je h0. Celková hmotnost obou zvonů včetně srdcí a dřevěných hlavic s kováním dosahuje 8763 kg.
Zvon Michal měl už stálými údery srdce zeslabený úderový věnec, takže na poškozená místa byla navařena zvonovina až do původní síly. V těle většího zvonu Ludvík byla svařena horizontální trhlina v délce 220 cm a poté opravena vytlučená místa v úderovém věnci. Kompletní opravou prošly také obě zvonové hlavice a veškeré originální kované prvky. Oba zvony se tímto zásahem v podstatě vrátily na počátek své životnosti. Kutnohorský zvon Ludvík se tak stává historicky největším svařovaným zvonem v ČR, prvenství dosud držel zvon Vondra z Klatov (3915 kg), jehož více než metrová trhlina byla svařena v Brně v r. 1940.
Náročnou technologii svařování památných zvonů vypracoval po 1. světové válce zvonař Rudolf Manoušek senior, který pak ve své brněnské zvonárně tímto způsobem zachránil desítky cenných zvonů. Do té doby se puklé i jinak poškozené zvony přelévaly na nové a historický originál tak nenávratně mizel.
Proces restaurování začíná podrobným průzkumem poškození, následuje chemická analýza slitiny a příprava svařovacího materiálu stejného složení. Vlastnímu svařování předchází výbrus trhliny a pozvolný ohřev zvonu na teplotu téměř 500 ̊C, po opravě pak musí zvon několik dnů řízeně chladnout. Celý povrch zvonů se potom cizeluje, chemicky patinuje a konzervuje speciálními roztoky.
Restaurování provedla firma Zvonařství Matoušek z Prahy-Zbraslavi z úzké spolupráci se zvonárnou Ryoal Eijsbouts z nizozemského Astenu.
tz