První výstavu pro nové prostory Galerie města Kolína při Městském divadle v Kolíně kurátorsky připravil na základě dohody o spolupráci ředitel kutnohorské Galerie Felixe Jeneweina Aleš Rezler. Expozice s názvem Melancholie představuje nejvýznamnější malířskou osobnost pocházející z kolínského regionu.

 

Vernisáž výstavy v novém galerijním prostoru, který vznikl z bývalé divadelní zkušebny na základě projektu architekta Davida Vávry, byla naplánováana na pondělní podvečer 25. února. Od tohoto dne se tedy začíná psát historie zcela nové kolínské galerie, což lze v době, kdy umění jako takové nemá na ružích ustláno, rozhodně považovat za úspěch.
„Otevření městské galerie je událostí velkého významu a pro mě osobně jedním z nejradostnějších okamžiků ve starostovské funkci. Galerie města Kolína samozřejmě nemá ambice konkurovat například kutnohorskému GASKu, nicméně jsem přesvědčen, že ve své kategorii bude patřit k těm nejzajímavějším,“ uvedl kolínský starosta Vít Rakušan na stránkách bohatě vybaveného katalogu k výstavě.
Kurátorem výstavy a také autorem textu více jak sto padesáti stránkového katalogu je ředitel Galerie Felixe Jeneweina Aleš Rezler. Díky jeho práci se začala fakticky naplňovat  dohoda o kulturní spolupráci, kterou stvrdila podpisy starostů Ivo Šance a Víta Rakušana 29.listopadu 2012 města Kutná Hora a Kolín. Aleši Rezlerovi se postaral o pernou chvilku rozevlátý „šumný“ David Vávra, když ho po úvodních oficialitách zcela neplánovaně požádal o komentovanou prohlídku. Nicméně kurátor se svého úkolu zhostil se ctí a tak měli vernisážoví hosté neočekávaný kulturní zážitek. Za fundovaný odborný výklad se také odměnili ovacemi vestoje. A proč vlastně ne, byli přeci v divadle!

Jan Šmok

 

Václav Radimský je zcela jistě nejvýznamnější malířskou osobností pocházející z kolínského regionu. Z tamních umělců se snad jen jemu a Josefu Sudkovi podařilo svým významem překročit hranice českého kulturního prostředí podstatnějším způsobem. Radimský se plně zařadil do impresionistické malby a to ne české, ale přímo francouzské, díky svému dlouholetému působení ve Francii. Po Paříži a Barbizonu se přemístil do normandské Giverny, kam jako jiní směřoval za zářícím vzorem otce impresionismu Claudea Moneta v Giverny. Město Kutná Hora vlastní Radimského olej U Labe z roku 1904, který přesto, že námětově spadá do Čech, nese typické znaky Radimského „francouzské“ produkce. Právě toto období, které končí v r. 1918 návratem Václava Radimského do Čech, patří k tomu nejlepšímu a nejsilnějšímu z jeho tvorby.
Odborným garantem výstavy je Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory, která uspořádala Radimského výstavu v roce 2005 a spolupracovala na její reprízu v roce 2006 ve Východočeské galerii v Pardubicích.

Aleš Rezler

.

Výstava „Václav Radimský (1867-1946) – Melancholie“ potrvá v Galerii města Kolína až do 23.června 2013.

 

Nebyly nalezeny žádné obrázky

 

 

.

Zavřít menu