V sobotu byla v GASK slavnostně zahájena výstava Jiřího Sozanského „Mezní situace“ obsahově vymezená dvěma významnými výročími – 70. výročím ukončení druhé světové války a 20. výročím ukončení války v bývalé Jugoslávii. GASK zde prezentuje autorovy klasické kresby a grafiky, přes výtvarné instalace a objekty až po bronzové plastiky.

.
Ve své tvorbě se malíř a sochař Jiří Sozanský (*1946) řečí zápasu, boje, tlaku a protitlaku vyjadřuje k dobově aktuálnímu i nadčasovému tématu zhroucení osvícenských hodnot mravního řádu a jejich nahrazení zuřivým „popravištěm svědomí“. Sozanského výstava „Mezní situace“ je obsahově vymezena dvěma významnými výročími: 70. výročím ukončení druhé světové války a 20. výročím ukončení války v bývalé Jugoslávii. Projekt vychází ze studia dokumentárních materiálů, deníkových záznamů, dobových výpovědí a z autentických zážitků autora z míst, kde se tragédie odehrávaly – Terezín, Osvětim, Buchenwald, Sarajevo, Mostar. Komplexní, výtvarně dramatický projekt, který autor představuje v GASK, využívá různé na sebe navazující formální řešení od klasické kresby a grafiky, přes výtvarné instalace a objekty až po bronzové plastiky.
Jiří Sozanský má nezastupitelné postavení v rámci „umění zastaveného času“ sedmdesátých a osmdesátých let. Jeho reflexe mravní, kulturní a ekologické devastace způsobené v Československu během těchto let se promítaly do instalací a performativních akcí koncipovaných jako až fyzický boj s temnými silami přímo na pekelném místě jejich zrodu. Autorova kondemnace historické nacistické krutosti byla ovšem zároveň myšlena jako kondemnace tehdy aktuálních komunistických poměrů. Výstava „Mezní situace“ není jen novou prezentací Sozanského díla. Jde především o jeho životní výpověď. Svou nepohodlnou kritičností a neochotou smířit se s plíživými podobami zla a jeho „věrného sluhy“ lhostejnosti je Jiří Sozanský trnem v oku lidí, kteří by raději odvraceli zrak od toho, z čeho se rodí netolerance a genocidní násilí. Sozanského výstava v GASK – Galerii Středočeského kraje proto není kulturní formalitou, ale ostrou, podnětnou a tolik potřebnou úvahou nad souvislostmi mezi „nemyslitelnou minulostí“ a „nemyslící přítomností“.
Současně se zahájením výstavy vychází obsáhlá publikace, která obsahuje nejen poutavé texty, ale je doplněna bohatým obrazovým materiálem.
Výstava se koná za laskavé podpory Ministerstva kultury České republiky, Středočeského kraje a města Kutné Hory a záštitu nad ní převzali ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek a hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Výstava potrvá do 25. října 2015.

(tz)

.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

.

Zavřít menu