Jedenáctého listopadu v jedenáct hodin se již tradičně začala ochutnávat mladá, Svatomartinská vína. Ochutnávku nabídly například Vinné sklepy Kutná Hora či vinotéka U Svaté Barbory, pozadu však nezůstali ani ostatní kutnohorští vinárníci a restauratéři. …………………………………………………………………

Po jedenácté hodině se otevřely první láhve v sídle Vinných sklepů Kutná Hora, bývalém klášteře Voršilek. Nejen mladé víno zde bylo důvodem k oslavě. Kutnohorskému vinařství se totiž letos podařil husarský kousek.
„Vyrobili jsme tři druhy Svatomartinského vína, Muller Thurgau, Svatovařinecké červené a Svatovavřinecké růžové. Naše vinařství je v roce 2013 jediné z vinařské oblasti Čechy, které má zatříděná Svatomartinská vína. To, že přísná komise vybrala právě naše vína je pro nás ohromné ocenění,“ pochlubil se vinař Lukáš Rudolfský.
Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský (bílá vína) nebo Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise. Komise naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence) a celkový dojem z vína.
Ještě jedna zajímavost se váže k letošním Svatomartinským vínům z Kutné Hory. Všechna tři vína jsou vyrobena z panenské sklizně z vinice Pod Kapličkou, vysazené v roce 2011.
„Vinice nad sídlištěm Šipší je podle mého velice perspektivní a myslím, že bude do budoucna dávat moc pěkná vína,“ doplnil ředitel Vinných sklepů Kutná Hora.
Samozřejmě, neochutnávalo se jenom v kláštěře, za mladým vínem jste mohli vyrazit i do mnoha kutnohorských restaurací a vinoték, například do vinotéky U Svaté Barbory naproti Kamenné kašně. Jaká byla nabídka zde?
„Dnes jsme měli v nabídce vína z oblasti Moravy a Čech, pět vinařství moravských a samozřejmě Kutnou Horu, která jako jediná letos reprezentuje Čechy. Velký ohlas u konzumentů má víno od jediné zastoupené vinařky, paní Prátové z Josefova u Hodonína,“ přiblížil sváteční nabídku majitel vinotéky Jiří Kocián.

(jok)

Svatomartinské víno
Tradice Svatomartinského vína se po staletí vyvíjela zcela svébytným způsobem vycházejícím z koloritu českých zemí, především Moravy. Tady mladé víno získalo svůj název podle pravidelného otvírání a prvního ochutnávání v den sv. Martina, tedy 11. listopadu. Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba a některá vína bývala už tou dobou ve sklepě „vyčištěna“, a proto bylo zvykem ochutnávat novou úrodu. Toto období připadalo na dobu, kdy byla sklizeň již v bezpečí pod střechou a blížil se klidný advent spojený s předvánočním půstem. Svatomartinské tak bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Odtud pochází dnes již tradiční spojení – svatomartinská husa a Svatomartinské víno.

(zdroj: Wikipedie)

.

Nebyly nalezeny žádné obrázky

.

Zavřít menu