Opravená a nově pozlacená makovice se vrátila na věž kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře v úterý 15. prosince dopoledne. Stejně jako v minulosti ukrývá dokumenty a drobné předměty jako vzkaz budoucím generacím. O několik hodin později byl na věž instalován také nový kříž.
.
„Do makovice jsme uložili faksimili stvrzující zápis Kutné Hory na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, dopis od velvyslankyně Norského království, paní Siri Ellen Sletner, protože Norské království opravu kostela. Následuje mnou sestavený dopis příštím generacím, který opisovali tři z našich farníků, zpráva o opravě kostela od paní inženýrky Telecké a zprávu za město přidal kutnohorský kronikář Lukáš Provaz. Potom jsou to ještě dvě poselství, od studentky Ortenova gymnázia a jednoho z pedagogů církevního gymnázia,“ přiblížil arciděkan Jan Uhlíř. Do makovice byly uloženy také kopie a částečně i originály listin nalezených při jejím sejmutí z vrcholu věže letos v červnu.
V dalších tubusech naši potomci naleznou i fotografie z opravy kostela, DVD, diář z uplynulého roku a samozřejmě dobový tisk, mince apod. Překvapením bude jistě fotografie více jak stovky farníků pořízená po nedělní mši v presbytáři kostela sv. Jakuba která putovala do tubusu ve formě puzzle!
Dílo korunuje unikátní kříž
V odpoledních hodinách byl na věž osazen také unikátní kříž.
Posledních několik desítek let byla více než osmdesátimetrová věž kostela zakončena „provizorním“ křížem svařeným z několika kusů užitkového kovu. Z přesvědčení, že kutnohorský farní kostel si zaslouží důstojnější ozdobu, vzniklo zadání pro zbrusu nový kříž. Ten byl nakonec zhotoven Martinem Jandou a Janem Renzou podle návrhu architekta Norberta Schmidta; požehnán byl při mši svaté o slavnosti Krista Krále, 22. listopadu (více informací a fotogalerii najdete ZDE). Téměř čtyřmetrový kříž má být podle architektových slov nástrojem světla, jednoduchým, jasným vrcholem věže, který ji prodlužuje až do nekonečnosti, do nebe. Materiálem je zrcadlová ocel a zlato: díky této volbě bude kříž reagovat na podobu okolní oblohy, bude zrcadlit oblaka i sluneční svit a v závislosti na nebeské scenérii tak bude proměňovat i svůj vlastní vzhled. Architekt Norbert Schmidt ocenil rozhodnutí místních umístit na vrchol prastarého chrámu nový, nepřehlédnutelně současný prvek; vidí v tomto kroku pokračování odvážné cesty, která byla pro Kutnou Horu a její obyvatele v celé historii města tak příznačná.
(jok)
Nebyly nalezeny žádné obrázky
.