Slavnostní ukončení projektu s názvem Adaptace areálu Jezuitské koleje v Kutné Hoře pro potřeby cestovního ruchu se uskutečnilo v pátek 16. května v GASK. Naprostou novinkou, která potěší zejména dětské návštěvníky, je interaktivní expozice představující proces vzniku uměleckého díla. Projekt, který byl zahájen začátkem roku 2010, vyšel na 190 milionů korun.
.
Adaptace Jezuitské koleje v Kutné Hoře zahrnovala úpravu původně barokního severního křídla, kde bude stálá expozice o historii a působení Jezuitského řádu v Čechách a stavebním vývoji Jezuitské koleje a osobnosti architekta Domenica Orsiho. V dalších patrech severního křídla návštěvníky čeká interaktivní expozice představující proces vzniku uměleckého díla, skvělý počin, který udělá radost zejména dětem. Půdní prostory severní věže pak nabídnou výstavu věnovanou urbanistickému vývoji Kutné Hory.
Realizátorem rekonstrukce byla společnost AVERS spol., s.r.o., projektantem Jan Hájek, který osobně provedl pozvané hosty zrekonstruovanými prostorami. Ukončená adaptace Jezuitské koleje řešila komplexní rekonstrukci několika budov areálu Jezuitské koleje v Kutné Hoře a jejich adaptaci vhodnou k využití pro cestovní ruch. Projekt je druhou etapou revitalizace areálu, kdy první etapa rekonstrukce byla financována Středočeským krajem a dokončena v květnu 2010. Slavnostního aktu se kromě středočeského hejtmana zúčastnil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, pověřený ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje Robert Georgiev, starosta města Kutná Hora Ivo Šanc, Václav Chytil, pověřený řízením Regionálního operačního programu Střední Čechy, ředitelka Galerie Středočeského kraje (GASK) Jana Šorfová, zástupce hlavního zhotovitele rekonstrukce Jan Koška, předseda představenstva společnosti AVERS spol., s.r.o., zástupce dodavatele interiérů společnosti VESNA INTERIORS, s.r.o. Antonín Příkaský a projektant Martin Hájek.
„Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit tak významné akce a zároveň jsem potěšen, že naše město bude díky rekonstrukci původně barokní Jezuitské koleje ještě atraktivnější. Byla by škoda, kdybychom architektonický odkaz našich předků, v tomto případě sahající až do roku 1667, nechránili a citlivě nerozvíjeli. Přeji návštěvníkům Jezuitské koleje, aby zde nacházeli klid, relaxaci, umělecké zážitky i poučné podněty,“ řekl starosta města Kutná Hora Ivo Šanc.
(tz)
.
Nebyly nalezeny žádné obrázky
.