V srpnu letošního roku si připomeneme devadesáté páté výročí narození významného kutnohorského rodáka, Jiřího Ortena. Jedenáctidílný seriál Vám představí méně známé fotografie z rodinného archívu jednoho z nejtalentovanějších českých básníků. ……………………………………………….
Jiří Ohrenstein, syn Eduarda Ohrensteina a Berty, rozené Rosenzweigové, přišel na svět 30. srpna 1919 v bytě číslo 3 domu č. p. 315 v Kollárově ulici v Kutné Hoře. Od roku 1925 navštěvoval základní školu v Kutné Hoře, o pět let později začal studovat na kutnohorské reálce, kterou po dvou letech opustil a středoškolská studia nedokončil ani na reálce v Kolíně. Odtud odešel na „vlastní žádost“ v roce 1936.
Po neúspěšném pokusu o přijetí na konzervatoř začal studovat v Praze na jazykové škole a zároveň pracoval jako archivář. V následujícím roce již u přijímacích zkoušek uspěl a studoval na dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze tři roky, než mu bylo v roce 1940 další studium znemožněno kvůli židovskému původu. Již v době studií, ale hlavně po svém vyloučení z konzervatoře publikoval pod cizími jmény. Například jeho první básnická sbírka „Ohnice“ vyšla v roce 1941 v nakladatelství Melantrich pod jménem Jiří Jakub.
Po odchodu z konzervatoře, přinucen okolnostmi, střídal byty i zaměstnání, pracoval také pro pražskou Židovskou náboženskou obec. Pozoruhodným svědectvím o básníkově životě jsou tři knihy jeho deníků – Modrá, Žíhaná a Červená kniha, do nichž si zaznamenával své postřehy, básně i výpisky z četby.
Talentovaný autor byl 30. srpna 1941 sražen v Praze na Rašínově nábřeží rychle jedoucím sanitním vozem. Nejdříve byl Jiří Ohrenstein odvezen do nemocnice na Karlově náměstí, ale později převezen do Kateřinské ulice, kde bylo v pátém poschodí zvláštní oddělení pro židovské pacienty. Tam následkům těžkého zranění dne 1. září 1941 podlehl. Bylo mu dvaadvacet let.
Viktor Heřmánek, GJO
Podrobnější informace najdete ZDE.
.
Dvouletý Jiří Ohrenstein na fotografii z roku 1921. Foto: Archív rodiny Ornestů
.