Pozůstatky středověkého hospodářského zázemí cisterciáckého kláštera, datované do období let 1350 až 1450, objevili archeologové při záchranném výzkumu v Sedlci. Ten probíhá na ploše, kde město Kutná Hora plánuje vybudovat parkoviště pro 50 automobilů a 8 autobusů, a to v těsné blízkosti sedlecké katedrály a Schwarzenberského zámku. Nejvýznamnější nálezy pocházejí ze sondy nejblíže někdejšímu klášternímu areálu, kde byly zachyceny zakonzervované situace předhusitského osídlení.
Nejvýznamnějším nálezem je půdorys nebo větší část půdorysu nadzemní nejspíše hospodářské stavby. „Vyzděné konstrukce mají spíše charakter podezdívky z lomového kamene. Zřejmě podklad pro lehčí dřevěnou konstrukci,“ uvedl Filip Velímský, vedoucí výzkumu z archeologického ústavu AV ČR, v.v.i. a doplnil, že objekt je doprovázen dvěma otopnými zařízeními – pecemi, přičemž jedna z nich je zřejmě starší než samotná stavba. Archeologové nevylučují, že se zde nachází více fází vývoje středověkého osídlení, které by mohly souviset s násilným zánikem kláštera během husitských válek.
Z celkem šesti sond byla výrazně pozitivní pouze ta nejblíže klášternímu areálu. Zbylých pět sond odhalilo spíše negativní nálezy, konkrétně starší souvrství mokřadů rybníka, který se zde v minulosti podle archeologa s největší pravděpodobností nacházel, datovaného do 16. až 17. století, který byl později zavezen novodobými navážkami.
Součástí výzkumu je také odběr vzorků pro přírodovědné analýzy. Plánuje se zkoumání sedimentů na přítomnost těžkých kovů, palynologické analýzy pylů a semen, které mají napomoci rekonstruovat vegetační poměry a zemědělské využití prostoru v období 14. a 15. století. Jaké plodiny se pěstovaly v zázemí kláštera.
Mezi nalezenými artefakty jsou fragmenty keramických nádob – hrnců, džbánů, poklic, stavební keramika včetně střešních prejzů a také větší množství zvířecích kostí v různém stupni dochování.
Výzkum dle dohody s investorem, městem Kutná Hora, má trvat do konce června. Kvůli vysoké hladině spodní vody není možné pokračovat do větších hloubek, a tak se archeologové nyní soustředí na dokumentaci situací, dokončení výkopových prací a odběr vzorků.
M. Pravdová