Český varhanní festival rozezní slavné i zapomenuté nástroje. Nově nabídne i výstavu varhan
Varhanik Adam Viktora u varhan ve Smečně, které jsou nejstarším historickým nástrojem ve Střední Evropě.

Výjimečný zážitek nabízí letošní ročník Českého varhanního festivalu. Od 4. července do 21. září představí v budově Hrádku, který je součástí kutnohorského Muzea stříbra, jedinečnou výstavu tří historických nástrojů z dílny Sandrika Giovannina de Provolone. Výstavu na Hrádku doprovodí i série koncertů: první z nich začne už 4. července, další se budou konat v průběhu července a srpna.

„Posluchači se dozvědí více o principu funkce varhanního ústrojí a dějinách varhanářství, budou moci nahlédnout do útrob nástrojů a fyzicky se dotknout varhanních píšťal i měchů a poznat fascinující, jinak očím skrytý varhanní mechanismus. Tento projekt je zároveň symbolickým aktem, protože české varhany můžeme směle pokládat za národní stříbro a Kutná Hora je městem legendární varhanářské tradice,“ zdůrazňuje Adam Viktora varhaník a zakladatel Českého varhanního festivalu. Program festivalových koncertů, včetně detailních informací o jednotlivých místech, je průběžně zveřejňován na oficiálních stránkách festivalu  ceskevarhany.cz

Hudba, která chrání kulturní dědictví

Český varhanní festival není jen kulturní událostí, jeho smyslem je i osvěta a ochrana historických nástrojů. „Často jsou to nenahraditelné kulturní a technické památky. Díky festivalu tak mnozí lidé vůbec poprvé zjistí, jaký unikát v jejich obci vlastně mají,“ dodává Adam Viktora. Na koncerty chodí většinou lidé z nejbližšího okolí, v příhraničí také návštěvníci z Německa. „Mnozí nadšenci ale za historickými varhanami neváhají přicestovat i z velmi vzdálených míst. Koncerty pořádané v autentickém prostředí v podání výborných, pro věc zapálených varhaníků, nabízejí zcela mimořádné zážitky,“ uvádí Adam Viktora, sám špičkový varhaník.

Viktora zároveň upozorňuje, že cílem festivalu není pouze nabídnout publiku kvalitní koncerty. „Cílem Českého varhanního festivalu je propagace a záchrana historických varhan v Čechách. I jeden koncert ročně může pro mnohé varhany znamenat jejich záchranu,“ říká.

Nástroje, které festival představuje, jsou často skryté poklady českého kulturního dědictví. „Varhan máme v přepočtu na obyvatele nejvíce na celém světě a jejich budoucnost je nejistá,“ upozorňuje Viktora. „Každý nástroj je naprosto jedinečný, neexistují totiž ani dvoje stejné varhany.“

Festival se letos koná už po devatenácté a od června do prosince nabídne více než 80 koncertů po celé republice. Vystoupí na něm přední čeští i zahraniční varhaníci včetně Jaroslava Tůmy, Pavla Černého nebo Přemysla Kšicy.

Český varhanní festival zavítá i tento rok do většiny krajů České republiky. Koncerty zazní v těchto místech:

Batelov, Bečov nad Teplou, Bechyně, Bělá nad Radbuzou, Bezno, Bohušovice nad Ohří, Bor, Bystré, Častolovice, Česká Kamenice, Děčín, Deštná, Dobroměřice, Dolní Hbity, Halže, Horní Vltavice, Horšovský Týn, Hranice, Chlumec, Choltice, Kašperské Hory, Kdyně, Kerhartice, Kladruby, Klášterec nad Ohří, Kouřim, Krásná Hora, Krouna, Kutná Hora, Kynšperk nad Ohří, Lelekovice, Lštění, Lubenec, Mělník, Mikulášovice, Mileč, Mýto, Mýto, Nalžovské Hory, Němčice, Nová Ves, Nový Bor, Olešnice, Opařany, Opatov, Osov, Paštiky, Písek, Planá, Plasy, Polná, Praha, Pšovka, Rožmitál pod Třemšínem, Sázava, Sedlec-Prčice, Slaný, Smečno, Smolnice, Sněžné, Solany, Spálené Poříčí, Stachy, Stará Boleslav, Staré Sedliště, Stříbřec, Svojkov, Šluknov, Štědrá, Tachov, Tatobity, Těchonice, Tetín, Troubsko, Třebušín, Týnec, Úterý, Velké Opatovice, Velké Popovice, Velvary, Vitice, Vlachovo Březí, Vršíček, Zlonice.

Víte, že…

… síť kostelů byla na našem území koncem 18. století fascinujícím způsobem silně zahuštěná? Podle tehdejšího nařízení nesměl mít žádný obyvatel království do kostela dále než jednu hodinu pěší chůze. Proto přibližně do čtyř až pěti kilometrů od každého lidského sídla máme nějaký kostel či kapli. A kostel bez varhan bychom u nás v 18. století hledali jen těžko.

… Český varhanní festival založil roce 2007 varhaník a dirigent Adam Viktora? Za dobu své existence festival uspořádal již přes tisíc varhanních koncertů a exkurzí u významných varhan. Zúčastnily se jich desetitisíce nadšených posluchačů a obdivovatelů historických varhan po celém Česku.

Adam Viktora

Varhaník a dirigent Adam Viktora vystupuje na hudebních festivalech po celé Evropě, přednáší a koncertuje na mezinárodních varhanních kongresech, působí jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan a nahrává pro evropské rozhlasové a televizní stanice.

Velký zájem věnuje historickým varhanám a aktivitám usilujících o jejich záchranu a propagaci. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem Českého varhanního festivalu. Vyučuje varhanní hru na Konzervatoři v Plzni a historicky poučenou interpretaci na Akademii múzických umění v Praze.

Je uměleckým vedoucím souboru Ensemble Inégal, s nímž natočil více než 20 mnohokrát oceněných CD a uskutečnil bezpočet koncertních vystoupení na významných evropských festivalech jako např. Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Musica Antiqua Brugge, Lufthansa Festival London, Bachtage Leipzig, Tage alter Musik Regensburg, Stockholm Early Music Festival a další. Adam Viktora se stal také výrazným představitelem procesu znovuobjevování díla českého barokního génia, Jana Dismase Zelenky. Založil a organizuje Zelenka Festival Praha – Drážďany a pořádá každoroční muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague. Se souborem Ensemble Inégal získal již čtyřikrát prestižní francouzské ocenění Diapason d´Or.

tz ČMS

Zavřít menu