Děti ze školní družiny T. G. Masaryka poznávají poutavou formou nehmotné dědictví UNESCO

Máme rádi Česko je název nového celoročního projektu školní družiny při ZŠ T. G. Masaryka inspirovaného televizní soutěží. Po loňském projektu zaměřeném na historii Kutné Hory mají letos děti příležitost poutavou formou poznat zajímavosti naší republiky, tradice a především nehmotné památky zapsané na Seznam UNESCO.  

Školní družina má sedm oddělení. V soutěži je tak sedm týmů a každé z nich reprezentuje jednotlivé městské části jako Malín, Sedlec, Vnitřní město, Hloušku. Děti získávají body ze soutěží a každý měsíc se setkávají při slavnostním vyhodnocení, bodování a odměňování. Vítězem se stane a hlavní cenu získá tým s největším počtem bodů. Drobnými cenami jsou však odměněni všichni účastníci.

Jedním z nehmotných památek zapsaných na Seznam UNESCO je české loutkářství. Jelikož největší muzeum loutek je v Chrudimi, projekt byl zaměřen na zajímavosti, tradice a dominanty Pardubického kraje. „Děti v družině vyráběly loutky, hrály s nimi divadlo,“ uvedla Lenka Pěgřímková, vedoucí školní družiny při ZŠ T. G. Masaryka, a doplnila, že děti měly v rámci projektu příležitost navštívit s ředitelkou Tylova divadla Veronikou Lebedovou a Michalem Trnkou bývalou loutkovou scénu a zákulisí divadla i původní loutky, které se tam dochovaly. Protože k Pardubicím neodmyslitelně patří i Velká pardubická, vedle loutkářství jako nehmotného dědictví UNESCO se při poznávání pardubického kraje uskutečnila obdoba tohoto koňského klání i v Kutné Hoře. „Do školy jsme objednali hobby horsingové koně. Děti se čtrnáct dní připravovaly na závody, cvičily překážkové dráhy. Velké finále se odehrálo na hřišti Sparty u ZŠ Jana Palacha za účasti delegace z dostihových stájí pana Charváta ze Zbraslavic. Žokejky z této dostihové stáje vyprávěly dětem o závodech, o koních i žokejích a co vše musejí splňovat. A také odstartovaly naši velkou pardubickou,“ dodala Lenka Pěgřímková. Závodníci během dostihu zdolávali překážky pojmenované po vzoru skutečné Velké pardubické. Nechyběla ani ochutnávka pardubického perníku.

Listopad je věnován Plzeňskému a Karlovarskému kraji s hlavním tématem sokolnictví jako dalším z nehmotného dědictví UNESCO. Koncem listopadu byla na programu ukázka výcviku dravců, součástí byly vědomostní soutěže, poznávání dravců. Od roku 2020 je na Seznam nehmotného dědictví UNESCO zapsána i ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perlí. „Do Vánoc ještě navštívíme Hrádek, kde je pro děti připravený program, a děti tam budou vyrábět ozdobičky.“

V dalších měsících se děti seznámí s modrotiskem, ale i s masopustními obchůzkami na Hlinecku, vorařstvím atd.

„Když vidíme, jak to děti baví, tak i ta naše práce nám dává větší smysl a máme z toho radost. Je vidět, že i zájmové vzdělávání, které je smyslem školní družiny, se dá praktikovat užitečně,“ dodala Lenka Pěgřímková.

M. Pravdová

foto: web školní družiny

 

Zavřít menu