Čokoládová republika je festival, na jehož první ročník milovníci čokolády zavítali o posledním říjnovém víkendu. Jaký měl úspěch? V čem byl vlastně unikátní? Mohou se milovníci čokolády těšit na další ročník? Odpovídá organizátorka festivalu české bean to bar čokolády Lada Bartošová.
Jedná se o pilotní ročník festivalu poctivě vyráběné české čokolády v ČR. Jak Vás napadlo festival zrealizovat?
Delší dobu jsme se s ostatními výrobci bavili o tom, že je třeba něco podobného zrealizovat, ale neměli jsme na to čas. Myšlenka krystalizovala asi 4 roky.
Jak dlouho jste ho připravovala a kdo všechno se na organizaci podílel?
Festival se připravoval s přestávkami cca rok. Většinu příprav jsme měli na starost my (kutnohorská čokoládovna), ostatní výrobci pak pomáhali s tématy přednášek a degustací i s jejich realizací. V průběhu festivalu samotného pak bylo přítomno přes 20 lidí z českých řemeslných čokoládoven a necelá dvacítka dobrovolníků – umpalumpů.
Kromě toho, že je festival jediný svého druhu u nás, v čem jiném je podle Vás unikátní?
Unikátní je v tom, že se nejedná o prodejní čokoládovou akci, ale o opravdový festival, o oslavu české řemeslné čokolády, která vzniká u svého výrobce od kakaového bobu až po tabulku. Mezi vystavovovateli tak najdete právě a jen prvovýrobce čokolády, kteří mají celý proces výroby pod kontrolou.
Co je pro Vás na festivalu tím nejdůležitějším, co byste chtěla lidem předat?
Na festivalu bylo hodně přednášek a ochutnávek. Tím hlavním pro nás totiž je lidem české bean to bar čokolády představit a také vysvětlit, v čem se liší od čokolády průmyslové – a to nejen přednáškami, ale i tím, že mají na festivalu možnost cokoliv ochutnat.
Popište nám prosím, co přesně bean to bar čokoláda je. Čím se liší od jiných průmyslových?
Bean to bar v doslovném překladu znamená, že čokoláda byla vyrobena výrobcem od kakaového bobu po tabulku, tedy že má výrobce čokolády celý proces výroby ve svých rukou. Chuť, vůni a texturu totiž můžete výrazně ovlivnit právě procesem výroby. Například různým pražením či mletím vyrobíte tisíc různých variací, chutí a vůní. U bean to bar čokolády máte navíc garantovanou vysokou kvalitu vstupní suroviny (kakaových bobů) a také její transparentnost. Víme, kdo kakao vypěstoval, že k jeho pěstování není používaná dětská práce a podobně. Oproti průmyslovému kakau je čokoláda nejen chuťově lepší, ale také kvalitnější, a to i složením. Bean to bar čokoláda totiž nikdy neobsahuje žádné lecitiny, dochucovadla či palmové tuky a jiné šmakulády.
Bylo složité vymýšlet program na tři dny?
Náplň se vymýšlela sama. Tak dlouho jsme se na něj těšili, že tohle byla úplná hračka.
Víte zhruba, jaká byla návštěvnost a které části programu byly ty oblíbenější, navštěvovanější?
Návštěvnost nás velmi překvapila. Na první ročník festivalu dorazila více než tisícovka lidí. Úplně největší zájem byl samozřejmě o ochutnávky čokolád, ale také o párování rumů a čokolády, pak zejména o sekci meet the maker, kde se mohli návštěvníci seznámit s jednotlivými výrobci čokolády. Pro rodiny s dětmi to byly hlavně tvořivé dílny a loutkové pohádky.
Chtěla byste pořádat další ročník? Jaká je odezva?
Hned po ukončení prvního ročníku se všichni loučili s tím, že se za rok zase těší na setkání. Takže ano, další ročník bude, protože si ho spousta lidí přeje – výrobci čokolády, návštěvníci, ale i místní podnikatelé, kteří o víkendu zaznamenali nečekaně velkou návštěvnost historického centra Kutné Hory. Původně jsme si říkali, že další ročník třeba zrealizujeme v jiném městě, ale všem se naše krásná Kutná Hora a její podniky i zákoutí tak zalíbily, že se těší, až se tu za rok zase setkáme.
Co se týče programu dalších ročníků, budete ho nějak obměňovat, nebo se chcete držet toho způsobu, který jsme mohli zažít letos, to znamená přednášky a workshopy, degustace, filmy, koncerty a výstavy, dílničky a podobně?
Myslím si, že formát je ideální. Naším záměrem je návštěvníky fesivalu v Kutné Hoře zabavit po celý víkend. Kutná Hora má co nabídnout, a to nejen z pohledu památek, ale i kvalitní gastronomie. I proto jsme k tomu všemu, co jste zmínila, zapojili i místní podniky, které si připravily speciální festivalové menu, a příští rok tomu bude zrovna tak.
Takže Vaším záměrem je oživit dění v Kutné Hoře a zapojit do festivalu i místní podniky.
Ano, chceme centrum oživit, přimět návštěvníky akce, aby si ho prošli, viděli všechna krásná zákoutí a památky, které tu máme. A taky jsme si vědomi toho, že čokoládu milují všichni a v každém věku. Proto ta variabilita doprovodného programu. Chceme, aby si v Kutné Hoře čokoládový víkend mohl užít každý bez rozdílu věku.
Plánujete příště i něco do programu přidat?
Budeme hlavně přidávat celou řadu ochutnávek, zejména mléčných a bílých čokolád (a to i tematické ochutnávky – například ovocné čokolády, ale i kombinace čokolády s kávou a čaji). O mléčné degustace byl po celý víkend největší zájem a jejich spektrum se na příštím ročníku tedy výrazně rozšíří. Také máme v plánu pro veliký zájem rozšířit workshop výroby čokolády. Příští rok bude workshop celodenní, budete moci kdykoliv během dne přijít a odejít, a o výrobě bean to bar čokolády se nejen hodně dozvědět, ale také si ji vyrobit. Mile nás letos překvapilo, že na workshop pro děti dorazila i celá řada rodičů, kteří do tajů výroby čokolády také chtěli proniknout. Příští rok tak budeme myslet s workshopy určitě i na ně.
Našli jste na festivalu něco, co byste třeba chtěli příště vylepšit?
Určitě ano, máme rozhodně co zlepšovat. První ročník pro nás byl veliká škola. Jednak jsme nečekali tak veliký zájem návštěvníků, a pak se také ukázalo, že bude třeba rozšířit řady dobrovolníků a zlepšit orientační a informační systém, aby se návštěvníci snadno a rychle zorientovali. Tím, že se akce odehrávají po celém centru, je to pro návštěvníky, kteří Kutnou Horu neznají, náročné. To musíme do příštího roku zlepšit.
O zahájení festivalu Čokoládová republika si můžete přečíst více v našem článku zde.
Lada a Pavel Bartošovi založili v roce 2016 nejmenší muzeum čokolády na světě, které se věnuje čokoládě Lidka. Za první republiky tato čokoláda patřila k nejlepším ve světě a získala na světových soutěžích dvakrát po sobě zlatou medaili. Po roce 1948 ale kutnohorskou továrnu Koukol a Michera znárodnili.
Právě kvůli světovému významu a úspěchu slavné a úspěšné čokolády Lidka se manželé Bartošovi rozhodli tuto značku vzkřísit. V roce 2018, kdy uplynulo 100 let od založení a 60 let od uzavření kutnohorské výrobny čokolády, tak manželé Bartošovi výrobu čokolády v našem městě znovu obnovili.
Dnes vyrábějí Lada a Pavel Bartošovi bean to bar čokolády ve své rodinné manufaktuře Lidka za pomocí postupů, které se aplikovaly už před 100 lety. Obnovují staré kutnohorské receptury a vymýšlí i nové. Suroviny, které používají ve výrobě, jsou kvalitní a čerstvé, a vždy znají jejich původ. Řemeslná čokoláda Lidka i dnes získává prestižní ocenění na světových soutěžích.
Dora Procházková