Foto: Březen – měsíc čtenářů zahájila kutnohorská knihovna 1. března oceněním Nej čtenářů za rok 2022

Oceněním Nej čtenářů za uplynulý rok zahájila kutnohorská knihovna Březen – měsíc čtenářů. Slavnostní předávání diplomů a cen se 1. března v kutnohorské knihovně konalo za účasti místostarostky města Kateřiny Špalkové, která oceněným předávala diplomy a drobné dárky. Nej čtenáři převzali také roční registraci a knihy. Kateřina Špalková poděkovala čtenářům za jejich aktivitu, ale také ocenila práci knihovníků pod vedením ředitelky knihovny Gabriely Jarkulišové. V knihovně si může najít to své opravdu každý, když bude chtít. Nabídka je opravdu bohatá pro všechny věkové kategorie. Stále oblíbenější je BOOKSTART – s knížkou do života, což je aktivita určená nejmenším dětem a jejich rodičům.

Čtenář roku v Kutné Hoře – kategorie:

Bookstart, aneb S Knížkou do života: Barbora Kocourková s dcerkou Eliškou

Čtenář zvukové knihovny: Václav Balek

Student: Kristýna Myřátská

Čtenář odd. pro dospělé: Natálie Miláčková a Sylvie Čechová

Oddělení pro děti a mládež: Adam Záhořík

Kristýna Myřátská a Natálie Miláčková se nemohly slavnosti účastnit a tak převezmou ocenění dodatečně.

BOHATÝ PROGRAM PŘIPRAVILA KNIHOVNA I NA BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ

Kutnohorští knihovníci rozhodně nezahálejí. V nových prostorách rozšiřují nabídku svých služeb. Zajímavý program připravili knihovníci i na Březen – měsíc čtenářů. Na otázky odpovídala Gabriela Jarkulišová, ředitelka Knihovny Kutná Hora.

Jaký program kutnohorští knihovníci připravují v rámci celostátní akce Březen – měsíc čtenářů?

Březen je s knížkami a čtením spojován veřejností již léta, oficiálně od roku 1955. Dnes je v hledáčku této kampaně více samotný čtenář, proto Březen – měsíc čtenářů, ale o podporu čtení, čtenářství a tím pádem také knihoven jde stále a s větší důležitostí. Kampaň Březen –měsíc čtenářů každoročně vyhlašuje SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků), volí pro knihovny společné motto a propaguje především nově zaváděné nebo v očích veřejnosti neobvyklé služby, které lze v českých knihovnách najít. Letošní heslo „Zpátky do knihoven“ zohledňuje postcovidovou situaci. My v Kutné Hoře jsme sice trochu v jiné situaci než mnozí naši kolegové, nám čtenářů po covidovém období opravdu neubylo, spíše naopak, evidujeme nárůst. Ale řada knihoven své čtenáře zpět v plné míře nemá a tudíž „Zpátky do knihoven“ má svůj smysl. Pro nás jistě není bez zajímavosti, že letošní plakát pro české knihovny připravil kutnohorský grafik Jiří D. Dostál.

Kutnohorská knihovna nabízí zajímavé programy i pro nejmenší děti. Můžete je v krátkosti přiblížit? Jaký je o ně zájem?

Ano, jde o náš projekt Bookstart aneb s knížkou do života, který je určen rodičům a dětem. Máme ambici být pro rodiče partnerem a rádcem, ukazovat možnosti, nabídnout hezky strávený čas v příjemném prostředí. Pochopitelně s knížkou. Možná to někoho překvapí, ale máme cílený program pro děti již od 0 do 18 měsíců, také do 36 měsíců a samostatnou kategorii mají školkáčci čili děti od 3 do 6 let. Zájem ze strany rodičů je opravdu mimořádný a kolegyně Zdeňka Bartošová, která je garantem projektu, musela harmonogram už několikrát rozšiřovat. Přijďte se mrknout!

Na své si však přijdou i teenageři, dospívající, dospělí i senioři…

Doufám, že nejen v březnu. Ale protože právě v březnu představujeme většinou to nové nebo neobvyklé, uvedu třeba Michala Dlouhého. Tentokrát ale ne jako nejznámějšího četníka v Čechách, ale jako někoho, kdo chodil do školy Na Náměti. Ano, přesně do té budovy, kde je nyní knihovna. Michal si k tomu pozval svého dalšího spolužáka, hudebníka Sváťu Chalupu, takže se na program „Pachatelé se vracejí na místo činu“ opravdu dost těšíme. Startujeme také další modul Univerzity volného času. Tentokrát je to Kutnohoropis, po vzoru modulu Českopis. Připravili jsme cyklus přednášek, zájezdů a workshopů obsahově zaměřených na místa, podnikatelské záměry nebo aktivity, které ve své době významně přesáhly hranice okresu Kutná Hora. Zajedeme se tak podívat třeba do tasické sklárny, zavzpomínáme na zručský Sázavan, navštívíme Muzeum lidových krojů v Ostrově, ochutnáme malínský křen, připomeneme sázavský Simax. Je toho ještě hodně, co bude v březnu startovat, třeba projekt „Máme rádi Haška“, cyklus autorských čtení, to první bude o Josefu Myslivečkovi, pak je tu v knihovně tak trochu netradiční SWAP. A také pojedeme do Divadla Na Vinohradech na Baladu pro banditu v cyklu „Knihovna fandí divadlu“, uspořádáme krajské kolo Wolkrova Prostějova a – tady už tradičně – budeme nocovat s Andersenem. Nerada bych zapomněla na spolupráci s organizací Dementia, chci připomenout a pozvat ty, kteří pečují o seniory, k nám do knihovny. A také se moc těším na naše teenagery. Nejen že bude konečně dovybaven jejich vlastní prostor ve 2. patře, ale přijede za nimi Tadeáš Jojko s komiksy MANGA. Avšak to není zdaleka všechno. Koukněte na web, plakáty, sítě…

Od přestěhování knihovny do nových prostor v objektu bývalé základní školy Na Náměti neuplynul ještě ani celý rok. Jak jste v prostorách spokojeni? Které tradiční a nové akce se v knihovně již uskutečnily a s jakým ohlasem?

Zdá se, že nejen my knihovníci, ale především čtenáři si na novou, větší, dobře vybavenou knihovnu zvykli velmi rychle. Akcí tu proběhla celá řada a asi nemá význam je vyjmenovávat. Zase bych odkázala na web a na výroční zprávu knihovny. Možná se jen zmíním o tom, že knihovnu navštívilo fyzicky od května do konce roku 2022 více než 48 tisíc lidí, online služby využilo více než 45 tisíc našich registrovaných čtenářů. Uspořádali jsme pro veřejnost na 80 akcí, půjčili jsme více než 100 tisíc knížek, časopisů a tak dále a těšíme se, že letošní rok bude minimálně stejně úspěšný. Vždyť v červnu si připomeneme již 175. výročí knihovny v Kutné Hoře.

V rámci cyklu Knihovna fandí divadlu mají zájemci možnost vypravit se společně autobusem do pražského divadla Na Vinohradech. Bude rozšířena nabídka i o další pražská divadla?  

Ano, bude. Zájezd na Baladu pro banditu je v pořadí již třetí divadelní zážitek, na který se společně vypravíme. Začali jsme Národním divadlem a představením Kráska a zvíře. Jako druhé jsme si vybrali právě Vinohrady. A protože se Divadlo Na Vinohradech líbilo, bylo zvoleno znovu. Po skvělém představení „Harold a Maude“ tam teď uvidíme „Baladu pro banditu“. Záleží hodně na našich čtenářích, jaké další představení a divadlo si vyberou. Ve hře je Činoherní klub, Divadlo v Dlouhé, znovu Národní divadlo a také Divadlo Na Zábradlí. Rádi bychom však také zajeli mimo Prahu, skvělá představení mají v Plzni, Hradci Králové i Pardubicích. A kvůli Haškovi bychom rádi do Brna na Provázek. Uvidíme, co vyhraje.

Zahájen byl také projekt Knihovna fandí poezii…

Tak to je velká radost. Na začátku byla myšlenka pozvat znovu některé autory, kteří se po úspěchu v Ortenově Kutné Hoře etablovali na poli literatury, najmě poezie. A protože jsme se díky Klubu rodáků Kutné Hory blíže seznámili s Honzou Těsnohlídkem, byl už k myšlence autorských setkání s poezií, hudbou a poety jen skok. První takový večer, právě s Honzou, a také s Marií Šťastnou a hudebním vystoupením Jakuba Königa jsme v knihovně již zorganizovali a bylo to velmi příjemné setkání. Těšíme se na další, poezie do knihovny a k životu patří a je nesmírně obohacující vidět, že je to stále živé a oslovující. Poezie prostě je! A zase jen říkám, přijďte se kouknout sami! Zveme vás do knihovny, je vaše! A jak jsem řekla už v úvodu, nejen v březnu!

Monika Pravdová

Zavřít menu