Galerie Felixe Jeneweina zahájila 31. ledna ve Dvorním domku Sankturinovského domu výstavu fotografií s názvem Women kutnohorského rodáka Radka Volfa

Vernisáž výstavy fotografií s názvem Women, ženských aktů pořízených Radkem Volfem (*1976, Kutná Hora), se ve Dvorním domku Sankturinovského domu uskutečnila 31. ledna. Úvodního slova při zahájení výstavy se ujal a autora představil Aleš Rezler, ředitel Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory. O hudební zpestření se postaral kytarista a zpěvák Rudolf Kubíček, kterého na foukací harmoniku doprovodil Aleš Rezler. Výstava potrvá do 5. března.

Aleš Rezler: „Ženské akty Radka Volfa navozují vizuálně dojem vintageové fotografie z konce 19. století. Formálně je můžeme klasifikovat díky mísení různých technik, tj. analogové i digitální fotografie, jako manipulované komponované fotografie. V době kdy fotografie už dosáhla takového vrcholu, že téměř vyčerpala nejvyšší své technické možnosti, je logické, že se řada soudobých autorů obrací zpět k jejím formálním kořenům a obnovují původní fotografické procesy. V případě kutnohorského fotografa Radka Volfa je to především kyanotypie využívající fotocitlivosti železitých solí nebo argentotypie, kde je obraz tvořen stříbrem. Radek Volf se nevěnuje pouze figurálním tématům, jeho záběr je poměrně široký, věnuje se také klasické technické a reklamní fotografii, portrétům, zaznamenává nejrůznější výseče historické Kutné Hory, zátiší, mezi jeho snímky najdeme i různá makra nebo abstrakce. (ar) Ženská figura je v jeho tvorbě inspirována filmovou tvorbou, mytologickou literaturou a současnou pop kulturou. To vše převádí do formy navazující na surealismus, fantaskní hyperbolu a imaginativní umění. Postavy jako Sirene, Cat Woman, Black Death, Medusa, Bílá Paní, Spravedlnost, aj. zasazuje do reálného prostředí krajiny, architektury. Kombinuje reálný model ženy s odpovídajícím historizujícím pozadím ve spojení s architekturou nebo zástupnými aretefakty minulosti, historie. Volfovým zájmem je vystaveným cyklem fotografií vůbec evokovat dojem časového posunu, zobrazuje jakési dávné postavy, jakkoliv jsou jejich reálné modely skutečné současné ženy. Činí tak způsobem nedehonestujícím, naopak, žena je u Volfa objektem hodným glorifikace. Všední současnou ženu zbožšťuje a přisuzuje jí nejrůznější bájné funkce. Pravda většinou velmi temné, nebo minimálně tajemné, fatální, ale takové ženy byly a jsou. Volfovy ženské postavy se pohybují na půdě jakéhosi surealistického neoromantismu, který nám otvírá cestu do hlubin podvědomí. Vystavený cyklus Women vznikal průběžně v letech 2013-2025, jeho formální původ spočívá ve skutečných kyanotypiích. Ty byly pro expoziční účely převedeny do podoby autorských velkoplošných digitálních tisků. Jeví se pak čitelnějšími, zřetelnějšími, ztrácejí sice kouzlo nahodilosti na okrajích kyanotypické fotografie, ale tím se stávají možná i více aktualizovanými, ukotvenějšími v naší době …. V dubnu 2023 se objevily drobnější formáty Volfových kyanotypií na samostatné Volfově výstavě „Ach, ty akty“ v Galerii U Posledního soudu v Praze na Vinohradech. Tato prezentace se ale liší nejen formátem ale je i doplněna o nové práce z roku 2025.“

ar, pra

 

Zavřít menu