Historik Petr Blažek, ředitel Muzea paměti XX. století byl 6. prosince hostem posledního letošního večera z cyklu Disputace, pořádaného Klubem rodáků a přátel Kutné Hory.
PhDr. Petr Blažek, Ph.D. se zabývá zejména československými dějinami, dějinami odboje a opozice proti komunistickému režimu a československo-polskými vztahy. V úvodu Disputací vysvětlil, že k zaměření na naše moderní dějiny ho přiměla mj. špatná zkušenost s výukou dějin na Filozofické fakultě UK, kde historii studoval. Pod jejím vlivem se začal touto tématikou zabývat hlouběji a soustavněji. Dnes platí za jednoho z našich nejrespektovanějších odborníků na tuto oblast. Petr Blažek prošel řadou badatelských institucí, mj. Ústavem pro studium totalitních režimů, v němž na částečný úvazek působí dodnes.
Kutnohorská veřejnost měla možnost seznámit se s Petrem Blažkem při jeho přednášce „Živé pochodně“ o případech sebeupálení v zemích bývalého sovětského bloku, která proběhla po zahájení výstavy k výročí sebeupálení Jana Palacha v lednu t.r. ve Spolkovém domě. Petr Blažek je hlavním autorem návrhu a obsahu historických expozicí v Památníku Jana Palacha ve Všetatech a v Památníku tří odbojů v bývalém Mašínově statku v Lošanech. O okolnostech vzniku obou památníků při Disputacích hovořil.
Řeč byla také o festivalu dokumentárních filmů o XX. století Nezlomní a obětovaní, jehož pátý ročník proběhl v listopadu t.r., Odkazy na některé ze čtyřiceti dokumentárních filmů k 35. výročí listopadu 1989 jsou uvedeny níže.
Petr Blažek je také předsedou redakční rady časopisu Paměť a dějiny, jehož vznik inicioval. Tomáš Lebeda, který uváděl říjnové Disputace o Miroslavu Trajhanovi, připravuje pro tento časopis článek s dosud nepublikovanými poznatky o výcvikovém táboře, jehož se M. Trajhan zúčastnil společně se Ctiradem Mašínem.
V závěru Disputací se řada účastníků rozhovořila mj. na téma významu připomínání minulosti jako poučení pro dnešek.
Vlastislav Navrátil, Klub rodáků a přátel Kutné Hory
Vlastislav Navrátil, který Disputace uváděl, avizoval lednové Disputace ve středu 15. 1. na téma vzdělávání dětí na základních školách na Kutnohorsku a aktivity, které v této oblasti vyvíjí Centrum podpory vzdělávání Kutnohorsko (dříve Eduzměna).
Odkazy na vybrané filmy z 5. ročníku festivalu dokumentárních filmů o XX. století „Nezlomní a obětovaní“ na téma 35. výročí listopadu 1989:
Maturita v listopadu, Jiří Krejčík, 2000, 87 minut, https://www.youtube.com/watch?v=XAjt8oVeMiY
Mrtvý student, který se nikdy nenarodil, Igor Chaun, 2010, 90 minut https://www.youtube.com/watch?v=lc-13kcum7o
Nikomu jsem neublížil, Pavel Křemen, 2011, 57 minut https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=QrKXQU2pp5A
Epocha mezi srpnem a listopadem Jan Rousek, 2019, 89 minut https://www.youtube.com/watch?v=Kbl1AAbHCSw
Tenkrát, Robert Sedláček, 1999, 101 minut
https://dafilms.com/director/190-robert-sedlacek