Nastávající víkend se ponese v duchu oslav 80. narozenin Tylova divadla. Už v pátek se můžete ponořit do historie kutnohorského příbytku Thálie při projekci dokumentu o historii divadla a Ochotnického spolku Tyl. V sobotu potom na jevišti Tylova divadla odehrají kutnohorští ochotníci premiérově představení Tvrdohlavá žena. Příjemný víkend!

.

Městské Tylovo divadlo slaví 80. narozeniny!

8. 11. | 19:00 hod. HISTORIE MĚSTSKÉHO TYLOVA DIVADLA A OCHOTNICKÉHO SPOLKU TYL V KUTNÉ HOŘE, projekce v kině Modrý kříž. Celovečerní dokument je zpracován jako unikátní soubor filmových pohledů na vznik divadelnictví v Kutné Hoře. Je zde zachycena historie stavby Městského Tylova divadla, nechybí zde vzpomínky pamětníků, ukázky divadelních her, reportáže ze života kutnohorských divadelních ochotníků i zaměstnanců Tylova divadla. Film využívá dokumentární materiály z archivu Videofilm studia Kutná Hora, MTD, kutnohorských filmových amatérů a fotografů. V režii Bohuslava Kučery na projektu spolupracovali: Zdeněk Vrba, Jaroslava Večeřílková, Miroslav Štrobl, Michal Trnka, Martina Steklá a Oldřich Fiala. Kamera: Bohuslav Kučera, Rudolf Čermák a Bohuslav Vašíček. Vyrobil Videofilm studio Kutná Hora. Vstupné: 50 Kč

9. 11. | 18:00 hod. Jubilejní sezóna: TVRDOHLAVÁ ŽENA – JOSEF KAJETÁN TYL, Ochotnický spolek Tyl Kutná Hora. Pěnkava, školní pomocník, se zamiloval do Terezky Jahelkové. Chtěl si ji vzít za ženu, ale její matka, mlynářka, o tom nechce ani slyšet. Pěnkava se tedy vypraví do světa. Zrovna v té době se rozhodne kníže krkonošských duchů Zlatohlav, že se převleče za chudého poutníka a vydá se mezi lid. Cestou potkává Pěnkavu. Je to báchorka z Podkrkonoší, kde se pohádkové motivy snoubí s realistickým příběhem o protivenstvích lásky a jsou zároveň obrazem dobové reality. Krakonoš, zde nazývaný Zlatohlav, nejenže pomáhá hrdinům hry na cestě ke štěstí, ale komentuje i situaci českého národa po bouřlivém roce 1948. Programovou součástí premiéry bude křest publikace k jubileu Tylova divadla, uložení soudobých dokumentů do bezpečnostní schránky, následně vložené do „základního kamene“ TD a krátký tématický kulturní pořad. Hrají:  Ota Fiala, Michal Smrkovský, Ondřej Holý, Marcela Jiroušková, Michaela Kraliková, Vladimír Jiroudek, Iva Pilcerová, Eva Bicanová, Václav Veselý a další. Vstupné: 120, 80,- Kč

 

Kino Modrý kříž

9. 11. | 18:45 hod. GIACOMO PUCCINI | TOSCA. Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku. Italské nastudování s českými titulky, vstupné 300 Kč, přibližná délka přenosu 3 hodiny 35 minut. Milostná touha a politické intriky rozehrávají dramatickou partii, jejímiž protagonisty jsou Patricia Racette jako žárlivá diva, Roberto Alagna jako malíř Cavaradossi a George Gagnidze jako zlosyn Scarpia. Pucciniho veristické dílo v režii Luca Bondyho diriguje Riccardo Frizza. Účinkují: Patricia Racette (Tosca), Roberto Alagna (Cavaradossi), George Gagnidze (Scarpia), John Del Carlo (Kostelník). Dirigent: Riccardo Frizza. Režie: Luc Bondy

10. 11. | 16:00 hod. PTAČÍ ÚLET, 3D, USA, animovaný, 85 min., vstupné 130 Kč, český dabing, pro děti. Příběhem dvou odvážných krocanů, kteří vymyslí ambiciózní plán. Jejich misí je vrátit čas a zachránit sebe a další svého druhu od jistého konce. Cíl je jasný – ukradnout vládní stroj času, vrátit se do sedmnáctého století a odstranit krůty ze svátečního stolu Dnu díkůvzdání jednou provždy! V českém znění:  Martin Dejdar, Karel Heřmánek

 

Koncerty, klubová scéna

Music club Česká 1

8. 11. | 21:00 hod. FANFAN & BEK OFIS. Indie – pop z Prahy; úspěšná pražská kapela Bek Ofis, mezi jejichž poslední úspěchy patří např. vítězství Youtube festu 2012. Vstupné: 100,- Kč

9. 11. | 21:00 hod. SAIGON PROJECT. Hundread | SHOTTA | KRTŠT | Mc Zaggamuffin | WATCHMAN – freestyle. Rootstep, reggaejungle, freestyle. Vstupné: 50,- Kč

Blues Café, Jakubská 562

9. 11. | 20:00 hod. PETRA BORNEOVÁ DUO. Koncert bluesové zpěvačky pocházející z Bíliny. Petra se od mládí zajímala o blues, osud ji přivedl ke spolupráci s Janou Koubkovou. Petra spolupracuje s manželem Tomášem „Bobkem“ Bobrovnickým  a v Blues Café spolu zahrají již podruhé. www.petrabornerova.cz Vstupné: v předprodeji 120,- Kč, na místě 150,- Kč; předprodej – Blues Café
Restaurace Palma, Krátká 13

8. 11.   | 21:30 hod. DJ Tony. Hudební večery pro všechny věkové kategorie ve stylu hitů 80., 90. a současných let. Vstup zdarma.

9. 11.   | 21:30 hod. DJ Martinez. Hudební večery pro všechny věkové kategorie ve stylu hitů 80., 90. a současných let. Vstup zdarma.

 

Výstavy

3. 10. – 4. 12. BARBORA Z NIKOMÉDIE – SVATÁ BARBORA. Minigalerie v čajovně Káča, Komenského nám. 38, Kutná Hora. První výstava, kterou pro čajovnu Káča připravila ArcusGallery, nese název Barbora z Nikomédie – Svatá Barbora. Patronka horníků, dělostřelců a dalších rizikových povolání, zároveň ochránkyně při morových epidemiích, dala jméno i proslulému gotickému chrámu. A stala se také výzvou pro patnáct výtvarníků, kteří se inspirovali jejím pohnutým osudem. Obrazy, grafické listy, sochy nebo fotografie na této výstavě představí například Josef Achrer, Pavel Sukdolák, Jaroslav Kučera, Peter Horniak, Adolf Lisý, Vladimír Císař, Jan Skorka, Monika Pravdová, Jana Trusková, Jiří D. Dostál, Nela Hynková, Petr Sádlo a další výtvarníci.

24. 10. – 30. 11. VŠICHNI NAŠI PREZIDENTI 1918 – 2013. Sankturinovský dům – výstavní sál, 1. Patro. Výstava fotografií a dokumentů.

11. 10. – 31. 12. JIŘÍ MACEK 1941 – 2008 / IN MEMORIAM, Galerie Felixe Jeneweina, Vlašský dvůr. Obrazy.www.gfj.kh.cz

1. – 28. 11. MĚSTEM S OČIMA DOKOŘÁN, Spolkový dům – výstavní sál, Výstava výtvarných prací žáků ZUŠ Kutná Hora. Vernisáž – 1. 11. v 16:00 hod.

.
České muzeum stříbra

16. 10. – 24. 11. 400 LET BIBLE KRALICKÉ. Interaktivní program pro školy „Po stopách bible“ (přihlášky škol navavruskova@cms-kh.cz, tel: 739 717 325). ČMS – Hrádek

28. 10. – 30. 11. CO NOVÉHO V MUZEU? ČMS – Hrádek. Výstava představí nové přírůstky do muzejní sbírky.

1. 4. – 30. 11. PIVOVARY NA KUTNOHORSKU. ČMS – Kamenný dům. Výstava je věnována především zdejšímu intenzivnímu rozvoji pivovarnictví od 19. do poloviny 20. století. Výstavu bude provázet řada interaktivních programů pro školy i dospělé. Pro ZŠ program: „Putování za zlatým mokem“. Pro širší veřejnost proběhnou ukázky vaření piva podle technologií a receptur 16. století s ochutnávkou.

3. 10. – 16. 11. O. S. DENEMARK A FOTOGRAFIE MILOŠE TRUHLÁŘE. ČMS – Tylův dům. Putování za faunou a flórou na Kutnohorsku, záchranné akce o. s. Denemark a další činnost.

.
Galerie Středočeského kraje

8. 5. 2010 – 8. 5. 2014 SBÍRKA 1 2 3. Představení nejvýznamnějších i méně významných sbírkových kusů GASK, řazených podle akviziční chronologie. Kurátorka výstavy – Marie Bergmanová.

15. 9. – 1. 12. COME IN – VÝSTAVA ČESKO-NĚMECKÉHO DESIGNU NA POMEZÍ VOLNÉHO UMĚNÍ. „Come In“ je putovní mezinárodní výstava pořádaná Institutem pro zahraniční kulturní vztahy IFA pod kurátorským vedením Dr.Goldmanové a prof. Volkera Albuse. Na ploše zhruba 1000 m2 jsou instalovány objekty, sochy, videa na pomezí interiérového designu a současného vizuálního umění od 25 německých umělců. Tento projekt je rozšířen o českou část „Přes práh“, která předkládá domácí tvorbu od autorů pracujících s podobnými design – artovými principy. 9. 11. od 15:00 hod. – komentovaná prohlídka s kurátorkou Darinou Zavadilovou.

15. 9. 2013 – březen 2014 PAVEL FRIČ A MICHAELA LABUDOVÁ – MONSTERS. Monsters v současné době tvoří Pavel Frič, Michaela Labudová a Lukáš Müller. Členové Monsters studijně a pedagogicky působí (nebo dříve působili) na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Projekty studia jsou součástí přehlídek a soutěží grafického designu v Evropě a Asii a získaly ocenění Design centra ČR.

20. 10. 2013 – březen 2014 David Hanvald – obrazy. Významný malířský talent promlouvající prostřednictvím tradičního média – abstraktní malby.

20. 10. 2013 – březen 2014 Umělecká beseda (z našich sbírek) – Pokrevní vztahy. Tato výstava se koná v rámci oslav k letošnímu 150. výročí Umělecké besedy. Kurátor výstavy – Richard Drury.

20. 10. 2013 – prosinec 2013  Jiří Rouš a David Šmitmajer – Flagellum Dei: FAMU. Audiovizuální instalace ve sklepení Gask.

1. 11. – 25. 11. TÝDEN VĚDY A TECHNIKY. Králové gerewolu z Nigeru.

28. 11. 2013 – březen 2014 RESTAUROVÁNÍ KAMENNÝCH PAMÁTEK NA KUTNOHORSKU

.
Lektorské centrum GASK

9. 11. | 15:00 hod. KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY COME – IN / PŘES PRÁH. Komentovaná prohlídka s kurátorkou Darinou Zavadilovou

 

.

 

Zavřít menu