Kutnohorská knihovna hostí výstavu fotografií členů Kutnohorského fotoklubu a fotokroužku Gymnázia Jiřího Ortena

Vernisáž 10. výstavy fotografií členů Kutnohorského fotoklubu a fotokroužku Gymnázia Jiřího Ortena se 3. června v Městské knihovně Kutná Hora setkala s velkým zájmem veřejnosti. Nabízí pestrý průřez tvorbou fotografů napříč generacemi. 

Úvodního slova se ujala kurátorka výstavy Nila Lettavová, která poděkovala ředitelce knihovny Gabriele Jarkulišové za možnost výstavu v těchto prostorách uspořádat.  „Výstava propojuje zkušenosti členů fotoklubu s čerstvým pohledem mladých autorů z fotokroužku Gymnázia Jiřího Ortena,“ uvedla Nila Lettavová.

Předseda Kutnohorského fotoklubu Pavel Petříček poděkoval knihovně za podporu a všem, kteří se na realizaci výstavy podíleli. „Děkuji pracovníkům knihovny za vstřícnost a pomoc, stejně jako členům fotoklubu a studentům, kteří přispěli svými fotografiemi,“ řekl Pavel Petříček.

Za Gymnázium Jiřího Ortena promluvil jeho ředitel Vladislav Slavíček. Připomněl historii vzniku školního fotokroužku a iniciativě pedagoga Zdeňka Olivy. Ocenil nejen jeho zásluhy, ale i zapojení studentů, jejich tvořivost a chuť učit se. Poděkoval také zkušeným fotografům z fotoklubu za to, že jsou ochotni své zkušenosti mladším předávat.

Student Tobiáš Kubelka představil fotografický kroužek z pohledu studentů. Vyjádřil vděčnost za dlouhodobou podporu fotokroužku ze strany školy i za možnost vystavovat po boku zkušených fotografů. „Za čtyři roky mého působení v kroužku je to naše první veřejná výstava. Děkujeme, že s vámi můžeme vystavovat,“ dodal.

Hudební doprovod vernisáže zajistil saxofonista Boris Buňka.

Nila Lettavová se na závěr vernisáže zamyslela nad podstatou fotografie a jejím vlivem na naše vnímání světa. Zdůraznila, že fotografování může být formou duševní terapie – způsobem, jak vyjádřit své myšlenky, emoce i osobní pohled na realitu. Každý fotograf vkládá do snímku svůj jedinečný filtr, své vidění světa. A právě v této různorodosti spočívá síla fotografie i celé výstavy. Nila Lettavová připomenula, že každá fotografie má svůj příběh a často vzniká za specifických, mnohdy i náročných podmínek. „Některé snímky vznikají za dramatických okolností, jiné za velmi nepříznivého počasí, za cenu odříkání a nepohodlí. O tom by mohli vyprávět krajináři či dokumentaristé,“ doplnila.

Podle ní fotografie v lidech vyvolávají různé emoce – od radosti až po provokaci, a i ty, které se nám na první pohled nelíbí, mohou nést hlubší poselství. „Prosím, nechte na sebe fotografie působit, konfrontujte je se svými zkušenostmi i vzpomínkami. Tato výstava je opravdu pestrá, protože je nás tady osmnáct, kteří jdeme z kůží na trh. Doufám, že vám přinese zajímavé vjemy, a tímto výstavu otvírám,“ uzavřela Letavová slavnostní zahájení.

Na závěr vystoupil Miroslav Perný, který pozval veřejnost na další fotografickou událost – výstavu divadelního fotografa Viktora Kronbauera, jež se uskuteční na začátku září ve Spolkovém domě v rámci Ortenovského festivalu. Součástí akce bude také beseda s ním.

Výstava Kutnohorského fotoklubu a fotokroužku Gymnázia Jiřího Ortena bude v přednáškovém sále Městské knihovny Kutná Hora přístupná veřejnosti po celý červen. Nabízí nejen vizuální zážitek, ale také prostor k zamyšlení nad fotografií jako formou sdílení, paměti a osobní výpovědi.

M. Pravdová

Zavřít menu