„Toto příbuzenské spojení provází i naši výstavu, na které představujeme dlouholeté Pánkovo působení v Městské plynárně v Kutné Hoře. V ní se tito příbuzní setkávali, skladovali svá kola a později i motocykly a automobily, které se staly společným koníčkem pro obě rodiny. Na ně pak navázali i jejich potomci,“ uvedla Lenka Mazačová a upozornila, že stavění motocyklů v Kutné Hoře se dodnes věnuje Pánkův pravnuk Michal Cetkovský, který je i autorem výstavy.
Muzeum obnovilo a rozšířilo stálou expozici věnovanou předmětům spojeným s cechovními rituály
Jak připomenula Lenka Mazačová, ředitelka Českého muzea stříbra v Kutném Hoře, v Kamenném domě mohou návštěvníci navštívit spolu s další stálou expozicí o měšťanské kultuře 17. – 19. století i expozici Cechy. Návštěvníkům přibližuje život v cechu, od příchodu učedníka, přes tovaryšský vandr, mistrovskou zkoušku a četná cechovní zasedání až po náboženský život. Nově se věnuje i postavení žen v cechu. „Muzeum zachycuje život měšťanů, jejich kulturu a hospodářské zázemí v 17. až 19. století. A do této koncepce patří i řemeslné cechy. Ty byly pevnou součástí městské společnosti od počátku čtrnáctého století a zanikaly až po polovině století devatenáctého.
Další část Kamenného domu patří výstavě Ozvěny sedleckého kláštera
„Přidali jsme se k projektu „Santini Immortalis, 300 let po smrti, přesto nesmrtelný. Výročí úmrtí významného barokního architekta si připomínáme menší výstavou barokních předmětů, které se váží ke klášteru v Sedlci,“ doplnila Lenka Mazačová. K vidění jsou například dochované sošky barokních andílků z klášterního refektáře, skleněný pohár sedleckého konventu a či modelletto – malý studijní model – sošky svatého Jiřího se stylizovaným znakem sedleckého kláštera z 2. poloviny 18. století.
Více informací na webových stránkách Českého muzea stříbra v Kutné Hoře ZDE.
tz, red, foto: pra