Další lákavou kulturní akcí z programu celoročních oslav 30 let od zapsání Kutné Hory na Seznam UNESCO je dozajista výstava LUX DEI | Ignác Viktorin Raab ‒ malířský mistr kutnohorských jezuitů, která představuje 22 pláten tohoto malíře prohlášených za kulturní památku České republiky. Výstava začala vernisáží
v úterý 8. dubna v kostele sv. Jana Nepomuckého a bude trvat až
do 1. června 2025.
V úvodu vernisáže promluvil pan Josef Kremla ‒ vedoucí oddělení historie Českého muzea stříbra p. o., které výstavu pořádá ve spolupráci s městem Kutná Hora. Za vedení města přítomné uvítala paní místostarostka Kateřina Špalková, která mimojiné uvedla: „Výstava krásně ukazuje, to co chceme celým rokem oslav říct ‒ že UNESCO spojuje ‒ nejen lidi, ale i instituce, a já věřím, že spojí i celou Kutnou Horu.“
Tato výstava skutečně propojila řadu institucí a míst v Kutné Hoře, neboť
v krásných prostorách barokního kostela sv. Jana Nepomuckého patřícího městu je možné vidět nejen 22 pláten ze sbírek ČMS, ale díky doprovodným panelům také obrazy Ignáce Viktorina Raaba umístěné v chrámu sv. Barbory a v kostele sv. Jakuba ve správě Římskokatolické farnosti Kutná Hora.
Výstava je také výsledkem spolupráce Šárky Kolářové z Národního památkového ústavu a Kristýny Svobodové ‒ kurátorky Českého muzea stříbra, která přítomným přiblížila nejen vystavený cyklus 22 olejomaleb zachycujících život světce sv. Františka Xaverského, ale také samotného Ignáce Viktorina Raaba ‒ jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 18. století, který v Kutné Hoře působil a který je tu také pochován v kostele Panny Marie Na Náměti.
22 stojanů s obrazy je umístěných tak, aby si je návštěvníci mohli detailně prohlédnout, ale také si od nich poodstoupit a vnímat jejich celkový dojem.
Podrobnosti o vystavených obrazech a samotném umělci najdete na webech Kutnohorských listů a Českého muzea stříbra a především na doprovodných panelech na samotné výstavě, kterou je možné zhlédnout do 1. června 2025.
M. Arnoštová