Nová publikace pobízí nejen děti k cestě po stopách za tajemstvím stříbra a alchymie v Sankturinovském domu

Cesta po stopách tajemství stříbra a alchymie je název nové publikace pro děti a mládež od 7 let, která byla slavnostně pokřtěna 13. prosince v Sankturinovském domě, jehož bohatou historií kniha provází. Kmotrou při křtu byla Dagmar Ostřanská, vedoucí odboru cestovního ruchu, školství a kultury, která si jako asistenty přizvala přítomné děti. Pro křest vybraly společně ten správný elixír, živou vodu.

„Čtenář se v nové publikaci dozví mnohé o prubířství, alchymii a o působení význačného kutnohorského měšťana a šlechtice Beneše z Trničí,“ uvedl Aleš Rezler, ředitel Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory, a doplnil, že autorkou textu  a koncepce je edukátorka galerie Anna Dvořáková a autorkou ilustrací výtvarnice Renata Cziroková. Na dotaz Lenky Pěgřímkové, která slavnostním křtem slovem provázela, připomenul rovněž dvě významné osobnosti, které stály již v roce 2015 u zrodu koncepce proměn Sankturinovského domu a vzniku expozice alchymie a renesančních věd. „Tito pánové už tehdy dávno před započetím rekonstrukce objektu vymysleli celý princip expozice a to, že bude procházet od sklepa až po půdu,“ uvedl Aleš Rezler a doplnil, že Luboš Antonín byl předsedou české hermetické společností a vedoucím odboru zámeckých knihoven Národní knihovny. „Měl dokonalý přehled o alchymistické literatuře ve fondech Národní knihovny, ale i o knihách, které se hermetismu týkaly. Dále bych rád připomenul osobnost pana profesora Jiřího Barty, který navrhl základ, co expozice bude obsahovat,“ dodal.

Aleš Rezler ocenil práci Renaty Czirokové, autorky ilustrací v nové publikaci. Ilustrace jsou černobílé, aby co nejvíce odpovídaly dobovým kresbám, perokresbám. Ředitel galerie upozornil, že i při vzniku výchovně edukačního materiálu pro děti je nutné dodržovat historické reálie. „A autorka se toho zhostila velice dobře, stejně jako autorka textů Anna Dvořáková, edukátorka galerie,“ konstatoval Aleš Rezler.

Anna Dvořáková připomenula mimo jiné, že historie vzniku věže, která byla součástí opevnění, se začala psát pravděpodobně ještě před rokem 1411. Zdůraznila také, že právě pan Beneš z Trničí byl nejvýznamnějším majitelem domu, který nechal dům vyzdobit. Byl královským zlatníkem, velmi váženým mužem, nesmírně bohatým. „Dokonce si nechal zbudovat ve věži kapli, která se ve 2. patře dochovala dodnes. Právě osoba pana Beneše z Trničí se stala hlavním pojítkem komunikace s veřejností,“ řekla Anna Dvořáková a zdůraznila, že podobu pana Beneše z Trničí, jehož dobový portrét neexistuje, stvořila právě Renata Cziroková.  „Museli jsme uvažovat o tom, jaký byl průměrný věk dožití v té době, kolik mu mohlo být let, když dosáhl profesního vrcholu. Museli jsme ho obléknout do dobového šatu tak, aby odpovídal jeho společenskému postavení atd. Za mě jeden z největších přínosů Renaty bylo vůbec „zhmotnění“ postavy pana Beneše,“ zdůraznila Anna Dvořáková.

Vznik nové publikace podpořilo Ministerstvo kultury ČR a město Kutná Hora. Anna Dvořáková dále podotkla, že poděkování si zaslouží Lenka Dytrychová a Kristýna Šimonová z odboru cestovního ruchu, školství a kultury MěÚ Kutná Hora, které vypsaly projekt a získaly na tento edukační materiál dotaci. „To co křtíme, není knížka, ale není to ani  pracovní sešit – je to populárně naučná brožura plná aktivit. Nejnáročnější bylo pojetí publikace – jak vtáhnout poměrně širokou cílovou skupinu – děti z mateřských, základních a středních škol, ale i dospělé publikum – do dobrodružství středověku. Pohybujeme se na přelomu 15. a 16 století.

Publikaci nelze koupit, ale návštěvníci ji mohou získat zdarma při prohlídce expozic, děti ji dostávají při edukačních programech. „S knihou pracujeme v průběhu prohlídky, plníme úkoly, je to cesta dobrodružství. Samozřejmě některá slova a sousloví jsou složitější a vyžadují vedení edukátora,“ dodala Anna Dvořáková.

M. Pravdová

Zavřít menu