Ve čtvrtek 27. března 2025 od 17 hodin se ve Spolkovém domě uskutečnila vernisáž výstavy jedinečných textilních obrazů UNESCO spojuje patchwork, která je součástí celoročních oslav k 30. výročí zapsání Kutné Hory na Seznam světového dědictví UNESCO. Kolekce úžasných textilních děl vzdává hold všem 17 významným českým místům zapsaným na Seznam včetně našeho krásného města. Vystavená díla si můžete prohlédnout až do 4. května 2025.
Vernisáž se od první chvíle nesla ve velmi příjemné a přátelské atmosféře, ke které přispívaly svou otevřeností a dobrou náladou samy autorky ‒ členky Bohemia patchwork klubu Praha. Po přivítání a prvním hudebním vstupu předal moderátor slovo paní místostarostce Kateřině Špalkové. Ta svými slovy ocenila mimo jiné to, že UNESCO i patchwork opravdu spojují – město, tvůrce i lidi, kteří chtějí svou přítomností vyjádřit uznání kráse vytvořených děl.
Poté se ujala slova paní Naděžda Harbichová ‒ místopředsedkyně výboru
BPKP ‒, která za všechny členky vyjádřila, jak nesmírně si váží toho, že svou tvorbou mohou přispět k oslavám 30 let od zapsání Kutné Hory na Seznam UNESCO. Část kolekce textilních obrazů vytvořily členky Bohemia patchwork klubu Praha totiž přímo na žádost odboru cestovního ruchu, školství a kultury města Kutná Hora, aby zachytily Kutnou Horu a další místa ze Seznamu.
A výstava je opravdu dokladem toho, že půvab chrámu sv. Barbory, Vlašského dvora a dalších míst ztvárnily ve svých obrazech vznikajících různými textilními technikami opravdu mistrně. Kolekce tvořená pro výstavu UNESCO spojuje patchwork jsou doplněny o textilní díla z kolekce Baroko, inspirované architektem Janem Blažejem Santinim, na níž se podílela i kutnohorská autorka Hana Pražáková, z loňské výstavy v sedlecké katedrále.
Na vernisáži zazněla i potěšující informace, že jeden z obrazů s názvem Vlašský dvůr zůstane v Kutné Hoře i po skončení výstavy, neboť se jeho autorka ‒ Mirka Kalinová ‒ rozhodla věnovat jej našemu městu.
Přijďte se přesvědčit sami nejen o kráse vystavených textilních děl, ale také
o půvabu všech historických měst a krajin zachycených netradičním způsobem pomocí kousků látek a krajek, prošívání, barvení, přenášení motivů na látky… Výstava je ve Spolkovém domě k vidění do 4. května 2025.
Více informací o výstavě najdete na https://unesco.kutnahora.cz/patchwork/
O autorkách:
Bohemia patchwork klub Praha vznikl jako spolek již v roce 2006 s cílem sdružovat zájemkyně o textilní tvorbu. Klub prezentuje český patchwork na výstavách nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jednou z velkých akcí
v ČR je mezinárodní výstava Brno patchwork meeting, která se letos uskuteční již po 17.
https://bohemiapatchwork.cz/aktuality/unesco-v-quiltech/
M. Arnoštová