Částečné dopravní omezení na výjezdu z Kutné Hory směrem na Hořany skončí k 21. červenci. Důvodem nejprve kompletní a od 15. července částečné uzavírky je odstraňování následků dopravní nehody z letošního února, kdy řidič s dodávkou narazil do dříku pilíře sochy sv. Bernarda.
Jak uvedla Věra Janatová z oddělení památkové péče, náraz několikatunové kamenné kvádry podstavce sochy vychýlil až o 20 centimetrů, došlo k odlomení části východního nároží soklové římsy. „Díky spojení kvádrů podstavce a sochy kovovými čepy socha sv. Bernarda naštěstí náraz ustála, vážně poškozen však byl podstavec vytesaný zřejmě místními kameníky z kutnohorského vápence značně poškozeno je i schodiště,“ uvedl restaurátor Martin Kulhánek. Pro navrácení posunutých bloků podstavce do původní polohy, musel nejprve demontovat sochu i nárazem dotčené bloky podstavce pomocí autojeřábu. Nyní už je sv. Bernard zpět na svém místě a restaurátorské práce pokračují. Část odlomeného kamene restaurátor k soklu znovu přilepil a chybějící doplní umělým kamenem, poté barevně zaretušuje.
Barokní socha sv. Bernarda pochází z 18. století. „Je dílem Matěje Václava Jäckela, který se podílel na výzdobě chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Je i autorem sousoší sv. Jana Nepomuckého před kostnicí v Sedlci,“ řekl Martin Kulhánek a poukázal na kvalitu sochařské práce, jemnost a propracované detaily. Na ruce světce je například viditelná žíla, u stojáčku na krku zase drobné knoflíčky. Na rozdíl od podstavce, který je vytesán z místního mušlového vápence, je socha, provedená z žehrovického arkózového pískovce, i po třech staletích ve velmi dobrém stavu. Před patnácti lety byla socha v péči kutnohorského restaurátora Jakuba Ďoubala. Soše na podzim roku 2009 navrátil její atributy a to měděnou svatozář a hůl. I když je úmyslně nezlatil, i tak je během půl roku kdosi ukradl. Jak je patrné v kameni, socha měla v minulosti ještě další atributy, které mohly být podle slov restaurátora Martina Kulhánka v minulosti u sochy volně položeny…
M. Pravdová