Obrazy křížové cesty budou mít návštěvníci možnost shlédnou v kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře od 11. března až do závěru měsíce dubna 2022.
„Kristův příběh je plný tajemství a krutosti, je to nejpoučnější a nejvíce inspirativní osud v celé historii lidstva.“ Kdo by neznal Rudu Pivrnce. Jednu z nejslavnějších postav našeho kresleného humoru. Starší a střední generaci provází desítky let na stránkách časopisů i v množství knižních vydání. Za touto kreslenou postavou stojí neméně známý kreslíř a humorista, bývalý sáňkařský reprezentant a velký patriot jizerské Smržovky, Petr Urban.
V rámci velikonoční výstavy vám chceme nabídnou jednu část Urbanova kreslířského umění, které se zcela vymyká jeho dosavadní tvorbě. Představíme vám Petra Urbana jako autora zajímavé a opravdu velice povedené křížové cesty, která již několik let zdobí svahy střední Smržovky.
Myšlenku vytvořit obrazy s biblickým tématem nosil v sobě populární kreslíř již dlouhá léta. Na jaře roku 2014 se jeho myšlenky staly realitou a byly přeneseny na malířské plátno. Scény křížové cesty vytvářel více než měsíc a výsledkem byla cesta velice realistická, bez jakékoliv snahy o vytváření dnes oblíbených jinotajů. Petr Urban záměrně chtěl, aby se v tvářích postav značila lidská zloba i beznaděj.
V roce 2015 byl pozván do německého Stuttgartu na velkolepé církevní slavnosti s přáním, aby křížovou cestu představil veřejnosti.
Petr Urban si vždy přál, aby obrazy s Kristovým příběhem našly své stálé místo ve Smržovce, protože jeho předci v tomto městě žijí již od začátku 18. století a také život a tvorba jeho samotného je bytostně s tímto místem spjata.
První zastavení vzniklo za podpory spolku Malé Polsko a bylo slavnostně představeno během svatováclavského vinobraní dne 24. září roku 2016. Tato prezentace vyvolala o křížovou cestu velký zájem, a hlavně oslovila i dárce, díky nímž mohla být dne 20. srpna 2017 slavnostně otevřena.
red, tz