Kutná Hora vstupuje do další části oslav 30. výročí zapsání na Seznam dědictví UNESCO. Po velmi úspěšném festivalu Světlem spojeni v březnu, který přilákal přes 8000 návštěvníků, čeká město opět série jedinečných zážitků.I letní program nabídne bohaté spektrum hudby, umění, divadla i sportu.
„Velmi nás těší, že je program oslav tak pestrý a že každý zapojený subjekt přispěl něčím skutečně originálním“, řekl starosta Kutné Hory Lukáš Seifert. Jak dodal, věří, že se podaří navázat na již uskutečněné akce, především na velmi úspěšný festival Světlem spojeni.
„Nyní nás čekají akce poněkud odlišné, ale návštěvníci by je určitě neměli vynechat. V podobném měřítku, jako byl jarní festival světla, se těším na projekt ZASTAVENÍ, který vytvoří spojení mezi nejznámějšími památkami Kutné Hory a památkami možná méně známými, ne však méně důležitými, a toto spojení bude pokračovat i za hranice města. Tento projekt tak potvrdí heslo oslav UNESCO spojuje, tedy spolupráci a propojení,“ doplnil.
V červnu se součástí oslav stane speciální koncert Mezinárodního hudebního festivalu, a to v úterý 10. června v majestátním chrámu svaté Barbory, který slibuje jedinečný hudební zážitek propojující tradici s výjimečností prostoru.
V sobotu 14. června pořádá Galerie Středočeského kraje festival A Day of Sound, který propojí hudbu a vizuální umění v prostorách tří historických objektů – jezuitské koleje, kaple Božího těla a kostela sv. Jakuba. Návštěvníky čekají koncerty staré i současné hudby, audiovizuální performance, procházky plné zvuku a umění, i hudební workshopy pro děti.
Den poté, 15. června, bude slavnostně zahájen výstavní projekt ZASTAVENÍ kurátora Petra Vaňouse. Devět českých umělců propojí svá díla s historickými prostory Kutné Hory i okolí. Instalace potrvá až do 30. září a vytvoří trasu k zamyšlení i estetickému zážitku. Pomyslná linka ZASTAVENÍ se vine od chrámu svaté Barbory přes kapli Božího těla, kostel sv. Jakuba, kostel sv. Jana Nepomuckého, kostel Panny Marie na Náměti, Galerii Středočeského kraje, katedrálu nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele až do kaple sv. Anny v Nových Dvorech a na zámek Kačina.
Premiéra site-specific divadelní hry Memento mori od spolku JEDL přenese v neděli 22. června diváky do sedlecké katedrály, kde se střetne středověká moudrost se současnými otázkami života a smrti. Jak vysvětluje Radka Krejčí, ředitelka organizační složky Římskokatolické farnosti Kutná Hora – Sedlec: „Inscenace nabídne jedinečný zážitek z prostoru, příběhu i hereckých výkonů Lucie Trmíkové a Miloslava Königa. Divadelní spolek JEDL získal loni cenu divadelní kritiky za nejlepší inscenaci roku. Prostor sedlecké katedrály JEDL dobře zná, neboť se do ní pravidelně od roku 2022 vrací s divadelní hrou Santini. Na základě spolupráce Sedlce a JEDLu také vznikl nápad na divadelní hru o katedrále a psané na míru pro katedrálu jako součást oslav 30 let zapsání této úžasné stavby na seznam UNESCO.“
Od 27. června do 28. září budou návštěvníci moci obdivovat díla malíře Oldřicha Tichého (*1959) v jedinečné galerii v podkroví sedlecké katedrály. Oldřich Tichý absolvoval AVU u profesora Františka Jiroudka a jeho tvorba je definována cestou zpět, zpět před školení, před avantgardu moderny, před zrod pojmu umění, zpět k prvním prožitkům a prvotnímu údivu. V Sedlci představí malby vyprávějící příběhy obyčejných předmětů tohoto světa vzniklé rukou člověka v těsném kontaktu se širým prostorem důvěrně zvaným domov. Tichého obrazy vznikají ze stále nového přezkoumávání věcí a prostoru našeho pobytu, mluví o potřebě nalezení místa – domova a současně přinášejí vzrušující setkání s krásou a mocí malby.
Dačického dům přivítá od 23. do 28. června V4 Heritage Academy, mezinárodní workshop a letní školu památkové péče pro správce památek UNESCO.
O jedinečnosti programu oslav svědčí i to, že se 5. července uskuteční společná pouť po Svatojakubské cestě z Kačiny do Kutné Hory. Tato komentovaná pouť začne přivítáním účastníků u zámku Kačina, odkud poutníci vyrazí přes Nové Dvory směrem ke kostelu sv. Jakuba v Jakubu, ke katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci a cestu bude zakončena v kostele sv. Jakuba v centru Kutné Hory. Dne 5. července se navíc slavnostně otevírá kostel sv. Anny v Nových Dvorech a pro poutníky bude otevřen od 10 do 17 hodin. Partnery společné pouti je Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora, Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec, město Kutná Hora, spolek Ultreia, Nové Dvory, zámek Kačina.
Do oslav se zapojí i sport. Tradiční běh Dačického 12 se uskuteční 8.–9. srpna a nabídne novou 6 km trať spojující dvě ikonické památky – chrám sv. Barbory a sedleckou katedrálu. Připraveny jsou i dětské závody a charitativní Běh pro Světlušku.
Po celé léto bude k vidění jedinečná výstava v chrámu sv. Barbory – UMĚNÍ ŽÍT: Architektura a život v chrámu sv. Barbory ve fotografii. Výstava fotografií představuje nejen nádhernou architekturu chrámu sv. Barbory, ale také jeho současné využití a život v něm. Návštěvníci mohou objevit, jak se historie prolíná s živou přítomností v jednom z nejkrásnějších gotických chrámů světa. Chrám sv. Barbory je s láskou opečováván Římskokatolickou farností arciděkanství Kutná Hora, která výstavu organizuje.
Závěr letního programu obohatí slavnostní zahajovací koncert Kutnohorského týdne akordeonu 19. srpna v kostele sv. Jana Nepomuckého. Check Accordion Trio uvede světovou premiéru skladby Kutná Hora UNESCO 30.
Do letního programu se zapojil i lokální partner oslav Vinné sklepy Kutná Hora, a tak se během srpna a září ve voršilském klášteře sejdou kapely jako Queenie, No Name, Jelen či MIG 21.
Výjimečnost léta v Kutné Hoře tkví i v tradičních akcích, které se každoročně opakují a těší přízni stálých i nových návštěvníků. Mezi tyto akce patří např. Královské stříbření Kutné Hory (21. – 22. června), festival alternativní hudby Creepy Teepee (11. – 13. července) či Kutnohorská kocábka (16. srpna).
Více na unesco.kutnahora.cz a kutnahora.cz.
Kristýna Šimonová