V Galerii Felixe Jeneweina města Kutné Hory pokřtili katalog k výstavě kutnohorského rodáka, který se proslavil v Brazílii

Křest katalogu výstavy „Francis Pelichek 1896 – 1937 kresby, obrazy, návrhy“, která je do konce roku k vidění v Galerii Felixe Jeneweina města Kutné Hory v Sankturinovském domě na Palackého nám. v Kutné Hoře, se 13. prosince konal za účasti řady významných hostů. Ředitel galerie Mgr. Aleš Rezler v úvodu přivítal starostu města Ing. Josefa Viktoru, místostarostu Mgr. Bc. Víta Šnajdra a zástupkyně brazilského velvyslanectví. Mezi vzácnými hosty byla kunsthistorička Paula Ramos, profesorka dějin umění z Federální univerzity Rio Grande do Sul, kde kutnohorský rodák František Pelíšek působil a Ing. Petr Polakovič, ředitel Muzea vystěhovalectví do Brazilie v Ralsku – Náhlově.

Připraven byl bohatý doprovodný program. Zazněl kuplet Pelíškiáda od Josefa  Švába – Malostranského v podání Pepíno Matury. Kabaretní říkání Franty Pelíška Fronta na mrtvé  přednesl kutnohorský herec, režisér a publicista Miroslav Štrobl. Po slavnostním křtu katalogu následovala přednáška Ing. Petra Polakoviče o vystěhovalectví z českých zemí do Brazilie.

„Kutnohorský rodák František Pelíšek (1896-1937) byl absolventem Uměleckoprůmyslové školy v Praze, žák prof. F.Kysely v letech 1914-1918. Pelíšek, muž malého vzrůstu, ale velkého životního osudu, odešel v r.1920 do Brazílie, kde se stal v r.1927 řádným profesorem na vysoké výtvarné škole v Porto Alegre (stát Rio Grande do Sul) a kde také žil až do své smrti 1937. V r.1935 získal brazilské občanství. Vedle Jucelyna Kubitscheka je pravděpodobně jednou z nejvýznačnějších brazilských postav českého původu,“ je uvedeno k výstavě, která byla připravena ve spolupráci s Muzeem umění Rio Grande do Sul v Porto Alegre, s Památníkem národního písemnictví v Praze, s velvyslanectvím ČR v Sao Paulu a s velvyslanectvím Brazílie v Praze a v neposlední řadě i s krajanským Muzeem vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku – Náhlově.

Jak vnímají kutnohorského rodáka Františka Pelíška Brazilci v Porto Alegre jsme se zeptali prof. Ramosové: „Pelichek je pro nás v Rio Grande do Sul nejvýznamnějším umělcem období první poloviny 20. století. Byl prvním malířem, který vyjel do terénu, do malých městeček a vesnic, kde maloval obyčejné lidi na ulicích, u domů. Díky němu máme v našich sbírkách kresby, které nikdo předtím nedělal. Maloval i obyčejné lidi a to je cenné.  Jsem velmi ráda, že jsem se křtu mohla osobně účastnit, a že i u vás v Čechách, kde není Pelichek tak známý, si tuto významnou osobnost připomínáte.“

Ing. Petr Polakovič ocenil práci ředitele Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory Mgr. Aleše Rezlera, který tuto připomínku na významného kutnohorského rodáka, který se proslavil v Brazilii, připravil. „Dal bych to za vzor pro jiná města, kde se narodil nějaký významný Čech a v Brazílii něco dokázal,“ podotkl Ing. Petr Polakovič ředitel muzea vystěhovalectví do Brazilie v Ralsku  s tím, že v plánu je vydání přepisu Pelíškova deníku v českém jazyce.

Výstava kreseb, obrazů a návrhů Františka Pelíška potrvá do 31. 12. 2018. Otevřena bude denně od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin (mimo Štědrý den a Boží hod). –M. Pravdová-

Zavřít menu