Výstava s názvem Cesta kolem světa s Adolfem Bornem byla ve Spolkovém domě slavnostně zahájena 26. září. Vernisáž se konala za účasti Emy Bornové, manželky Adolfa Borna, Kateřiny Daczické, předsedkyně Nadačního fondu Mikuláše Daczického z Heslova, který výstavu ve spolupráci s městem Kutná Hora ve Spolkovém domě pořádá, a také Marie Kmochové z Galerie Kmoch. Vernisáží slovem provázel Michal Trnka, který přivítal i další hosty.
Jak uvedla při vernisáži Ema Bornová, manželka Adolfa Borna, účast na vernisáži byla její druhou cestou do Kutné Hory. V minulosti už navštívila chrám sv. Barbory. Výstava nese název cesta kolem světa s Adolfem Bornem. V té souvislosti Ema Bornová promluvila o společných cestách do zahraničí se svým manželem. „Cestoval velmi rád a z cest si přivážel inspiraci. Mezi jeho nejoblíbenější místa patřilo Turecko a Řecko,“ zavzpomínala Ema Bornová a představila některé zážitky z cest, nečekaná setkání (například v Itálii, kdy se z podezřele vyhlížející skupiny lidí v oblecích, které původně považovali za mafiány, vyklubali turečtí karikaturisté a vlastně i přátele na celý život) a navázání pevných přátelství. Jak dále zaznělo ve slovech Emy Bornové, její manžel měl také rád Norsko, ale i Švýcarsko, Německo – hlavně Bavorsko, ale i Rakousko a další země…
Výstavu jednoho z předních českých ilustrátoru, malířů, karikaturistů a animátorů pana Adolfa Borna je ve Spolkovém domě možné navštívit do 23. října, denně od 10 do 17 hodin. Jak dodala Kateřina Daczická, je to vůbec poprvé, kdy díla Adolfa Borna jsou vystavena v Kutné Hoře. Nenechte si tuto příležitost ujít a vydejte se na cestu kolem světa s Adolfem Bornem…
Medailon Adolfa Borna zveřejněný na výstavě v KH:
Adolf Born (12. 6. 1930 České Velenice – 22. 5. 2016 Praha).
český malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník
V letech 1949 až 1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě University Karlovy. Od roku 1960 byla jeho díla vystavena po celém světě a získal za ně také mnoho cen. Jeho doménou je grafika, suchá jehla, lept a především litografie. Jeho nejznámější díla zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka (Mach a Šebestová, Žofka), Julese Verna (Trosečník a Cynthie), A. Dumase staršího (Tři mušketýři), Vojtěcha Steklače (série Boříkovy lapálie) a jiné.
Je také autorem kostýmů a dekorací k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča inscenované v Národním divadle.
Obdržel více jak 30 vyznamenání a cen za ilustrace. Roku 1974 byl na světové výstavě v Montrealu oceněn jako karikaturista roku, později získal Medaili Za zásluhy 1. stupně, cenu Animafilmu za celoživotní přínos animovanému filmu a byl rovněž jmenován rytířem francouzského Řádu umění a literatury.
Dohromady obdržel na 80 cen a vyznamenání u nás i ve světě. V letech 1955 až 1994 ilustroval 362 knih, výtvarně se podílel na 64 filmech a vytvořil 5 scénických návrhů pro divadla. Zúčastnil se více než 200 výstav u nás i v zahraničí. Adolf Born zemřel ve věku 85 let 22. května 2016.
M. Pravdová