K 30. výročí zapsání Kutné Hory na Seznam světového dědictví UNESCO připravilo České muzeum stříbra ve spolupráci s kurátorkou Radkou Zahradníkovou výstavu Fabulae de Monte Cuthna, která propojuje místní historii s vizuálním jazykem současného umění. Slavnostní vernisáž výstavy se koná v úterý 13. května 2025 v 17:00 v prostorách Hrádku – sídle Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.
Trojice umělkyň – Martina Minařík Pavelková, Nina Kirk a Kristýna Nejedlá Bujárková – vytváří multimediální prostředí, kde se historie města, jeho sakrální architektura a hornická minulost přetvářejí v symbolické, senzorické a často rituální zážitky. Každá z autorek se ujala jednoho příběhu úzce spjatým s Kutnou Horou. Je to pověst o mladé dívce Rozině Ruthardové, legenda o starostlivé ženě a jejím splynutím s krajinou a přeměně v Meluzínu a také velký příběh geologie, stříbra a alchymie. Multimediální díla vznikala přímo pro prostory Hrádku. Autorky využily jak klasických postupů, tak nejmodernější technologie, jako je například využití laseru a 3D tisku.
Martina Minařík Pavelková
Martina Minařík Pavelková (1989, Opava) je vizuální umělkyně, malířka a performerka. Od roku 2017 se zaměřovala převážně na realistickou figurální malbu. Její nejnovější tvorba se oprostila od klasických technik a posunula se do site-specific instalací využívaje nejmodernější technologie, které doslova prošívá ženskými prvky. Ve výstavě zpracovává pověst o Rozině.
Nina Kirk
Nina Kirk (1991, Praha) je multimediální umělkyně věnující se od klasické malby po vytváření prostorových instalací, hudby a videa. Ve své tvorbě často používá principy podvědomého symbolismu, ať už jde o klasické archetypy, nebo stereotypní symboly současné společnosti. Pro výstavu složila hudbu, vytvořila několik objektů a velkoformátovou malbu, kde studuje různé formy alchymických postupů.
Kristýna Nejedlá Bujárková
Kristýna Nejedlá Bujárková (1998, Praha), se ve své tvorbě věnuje především malbě a grafice. Klasickou techniku malby obohacuje o experimenty s užitými materiály a chemickými postupy, které přejímá ze své znalosti grafických technik. Pro výstavu vznikl devítidílný cyklus obrazů a audiovizuální instalace (ve spolupráci s Richardem Fahrnerem) zabývající se kutnohorskou krajinou a legendou o Meluzíně.
„ Díla vycházejí z lokálního kontextu, ale překračují hranice konkrétního místa i času. Každá autorka zpracovává jednu z vrstev příběhového tkaniva Kutné Hory a přetavuje ji do současného sdělení skrze technologii, světlo, zvuk či materiál.,“ říká kurátorka výstavy Radka Zahradníková. „ Fabulae de Monte Cuthna není lineárním vyprávěním, ale živým organismem, který pulzuje rytmem přírody, cykličnosti a paměti. “
Výstava bude přístupná veřejnosti od 14. května do 9. listopadu 2025.
V rámci Muzejní noci se 16. května 2025 uskuteční komentovaná prohlídka výstavy ve 21 hodin. Návštěvníkům nabídne hlubší vhled do symboliky, procesu tvorby i výběru témat, a to přímo s kurátorkou a autorkami.
tz