Před Jezuitskou kolejí se v úterý 10.října sešlo 12 příběhů. Jedná se o příběhy 12 osob, jejichž osudy byly poznamenány dobou války, totalitních režimů a okupacemi. V jednom z příběhů je zastoupena i Kutná Hora, a to v příběhu profesora Richarda Junga.
Richard Jung jako patnáctiletý založil v roce 1941 Odboj československé mládeže, kde shromažďovali informace, zbraně a prováděli sabotáže. O tři roky později byl pro svůj položidovský původ spolu s otcem transportován do koncentračního tábora v Postoloprtech. Odtud ho gestapo odvezlo do terezínské Malé pevnosti pro podezření z odbojové činnosti. O svých aktivitách mlčel i přes brutální mučení vyšetřovatelů. Konec války pak strávil čekáním na popravu.
Na popravu už naštěstí nedošlo a spolu s otcem se dočkal osvobození. Po válce se vydal na první studijní cesty do zahraničí, aby se pak v roce 1948 vrátil znovu organizovat odboj, tentokrát ten protikomunistický. Oporu u tehdejších přátel už nenašel a utekl znovu do ciziny.
V 90. letech se již uznávaný profesor Jung vrátil do Kutné Hory, kde strávil dětství a mládí.
Při otevření výstavy promluvil za město Kutná Hora starosta města Lukáš Seifert, vedoucí odboru cestovního ruchu, školství a kultury Dagmar Ostřanská a především pak autor výstavy a kurátor Jan Blažek. O hudební doprovod se postarala Základní umělecká škola Kutná Hora, velké poděkování patří paní Anně Pospíšilové a slečně Viktorii Perclové.
Výstavu je možné volně zhlédnout před Galerií Středočeského kraje do konce října.
Jak tato výstava vznikala? Jak probíhá sběr materiálu a příběhů? Brzy přineseme rozhovor s autorem a kurátorem výstavy Janem Blažkem.
kš, Facebook Paměť národa