Stříbrný fénix. Tak zní název výstavy prací žáků čtyř tříd ZŠ Kamenná stezka pořádané od 4. do 31. října ve Dvorním domku Sankturinovského domu. Výstava navazuje na jeden z edukačních programů nabízených Galerií Felixe Jeneweina pro děti z mateřských, základních i uměleckých škol, který přibližuje dávnou historii Sankturinovského domu a jeho alchymistickou minulost. Žáci 4. B pod vedením třídní učitelky Aleny Hurtové a asistentky Jany Štolbové si vzali patronát nad výstavou. Rámovali obrázky své i svých spolužáků, instalovali výstavu a zajistili vše potřebné pro vernisáž, včetně pozvánek i hudebního vystoupení.
Jak připomenula v úvodních slovech při vernisáži Anna Hurtová, Fénix je podle mytologie bájný pták, který přilétá jednou za 500 let do chrámu v Heliopoli, kde shoří a znovu se narodí jako mladý, silnější. „Pro středověkou alchymii měl velký význam právě tím spojením s elementem ohně, který alchymisté využívali,“ řekla Anna Hurtová a přiblížila tak souvislost se Sankturinovským domem a jeho expozicí alchymie a renezančních věd.
Výstavní prostory v domečku zaplnila originální díla žáků nejen 4. B, ale i starších a mladších kamarádů. V galerijní zahradě stojí za pozornost také kolektivní dílo dětí z 1. B, Fénix, který se rodí z popela. Dílo vzniklo technikou rust art (tisk na plátno pomocí rzi) pod vedením třídní učitelky 1. B Aleny Haškové.
Edukátorka Galerie Felixe Jeneweina v Kutné Hoře má už první zpětnou vazbu od vyučujících. „Třídu to stmelilo. To je pro mě osobně ten největší přínos. Nemá to jen dopad na umělecké cítění, ale i sociální vazby. A to mne velmi těší,“ zdůraznila Anna Dvořáková a doplnila, že výstavy prací žáků kutnohorských škol, které se zúčastnily edukačního programu v Sankturinovském domě, budou pokračovat celý školní rok. Již v listopadu budou prostory v domečku na nádvoří Sankturinovského domu patřit výstavě prací žáků Základní umělecké školy Kutná Hora.
Edukační programy Galerie Felixe Jeneweina přibližují dětem dávnou historii Sankturinovského domu, který ukrývá příběh pana Beneše z Trničí a také působení mnoha osobností, které se zde věnovaly lékařským vědám, pracovaly v oboru metalurgie, chemie, geologie. Expozice Alchymie a renesančních věd provází návštěvníky od sklepa až po půdu.
M. Pravdová