Město Kutná Hora zvyšuje poplatky za svoz odpadů od roku 2024

V souvislosti s nárůstem cen za svoz, likvidaci a skládkování odpadu budou od příštího roku zvýšeny poplatky „za popelnice“ o 250 korun. Rozhodli o tom 24. října po více než hodinové diskuzi zastupitelé města.  S platností od 1. ledna 2024 se úhrada ze 750 zvyšuje na 1000 korun za osobu. Úhradu za svoz odpadu nadále neplatí senioři nad 80 let a nově jsou od ní osvobozeny děti do 6 let jako podpora pro domácnosti nejvíce ohrožené ztrátou zaměstnání.

Jak v úvodu konstatoval starosta města Lukáš Seifert (ODS), náklady na odpadové hospodářství města činily v roce 2022 zhruba 33 milionů korun, zpět za třídění odpadů město získalo 4 miliony korun, celkový příjem z poplatků od občanů je 15 milionů korun a město ze svého rozpočtu doplácí částku kolem 13 milionů korun. Náklady na ukládání odpadu na skládku se zvyšují. „Naprosto nezbytné je maximálně podnítit třídění. Zákon ukládá, že v roce 2025 musí být recyklováno a druhotně zpracováno alespoň 60 procent odpadu. V Kutné Hoře je to zatím 35 procent. Dle zákona nám porostou náklady výrazně i v příštím roce o 250 korun za tunu odpadu uloženého na skládku,“ konstatoval starosta a dodal, že ještě zbývá 800 kusů nádob na třídění odpadů, které město nabídlo občanům zdarma. Zvýšení poplatku za popelnice pokryje pravděpodobně pouze zvýšení nákladů za svoz v příštím roce. Město bude nadále svoz odpadů výrazně dotovat.

V průběhu diskuze zazněly návrhy na stažení a dopracování tohoto bodu o koncepci, analýzu, nesouhlas s osvobozením od poplatků za odpady pro děti do 6 let.

Někteří zastupitelé připomínali motivaci k třídění, aby město se dostalo na požadovaných 60 procent recyklace. Vít Šnajdr (Piráti) a někteří další opoziční zastupitelé jako Martin Suchánek (Město PRO lidi) se domnívají, že navýšení ceny za odpad bude demotivovat ty, kteří řádně třídí. Zastupitel Tomáš Fišera (SPD) konstatoval, že více by měli platit ti, kteří netřídí odpad. Zastupitel Richard Nocar (SPD) navrhnul, že by svoz odpadů v Kutné Hoře měly zajišťovat Technické služby.

Zastupitel doktor Havlovic (Alternativa pro Vás) pochválil, jak odpadové hospodářství v Kutné Hoře funguje a to nejen pravidelné svozy odpadu, ale i možnost uložení odpadu zdarma ve sběrném dvoře. „Myslím, že zaplatit za jednoho člověka tisíc korun za celý rok a vyprodukovaný všechen možný odpad, který někdo uloží a zajistí, je docela přijatelná cena,“ konstatoval.

Patnácti hlasy (8 proti, 1 se zdržel) zastupitelé schválili protinávrh Tomáše Havlíčka (ODS), aby se hlasovalo o původním znění usnesení s doplněním dvou bodů, kde zastupitelstvo města ukládá odboru majetku připravit do 31. 3. návrh na zvýšení motivace občanů k třídění odpadu a  starostovi města předložit do 31. 12. 2023 informační zprávu o věci převzetí společnosti MVE, jejíž padesátiprocentní podíl chce město od sousední Čáslavi, odkoupit. Pozměňující návrh Martina Suchánka k návrhu Tomáše Havlíčka s tím, že poplatek se nemění, nedostal dostatečnou podporu (pro 9, proti 6, zdrželo se 9).

Město Kutná Hora připravuje systém motivace občanů pro třídění odpadu

Město usiluje dlouhodobě o snížení množství směsného komunálního odpadu, třídění surovin. V dostupné vzdálenosti od obydlí jsou sběrné nádoby na třídění papíru, plastu, kovů, skla, nápojových kartonů, textilu, jedlých olejů i drobného elektrozařízení. Navíc město nabídlo občanům zdarma k nemovitostem popelnice o objemu 240 l na třídění papíru a plastu. Jejich svoz od domů je jednou za měsíc. Organizovaný výdej již byl ukončen, pro další zájemce budou pracovníci technického oddělení jejich požadavky řešit individuálně. Případní zájemci se mohou přihlásit na technickém oddělení MěÚ Kutná Hora u Kateřiny Hladíkové na tel. 702 132 023 nebo hladikova@mu.kutnahora.cz. Zájemci si mohou odebrat nádoby na obě komodity, anebo pouze jednu.

Rada města schválila s platností od 1. ledna 2024 harmonogram svozu odpadu na příští rok a zároveň také snížení četnosti svozu směsného komunálního odpadu od rodinných domů z frekvence 1x týdně na 1x za 14 dní. Jak informovali pracovníci technického oddělení, v současné době je běžnou praxí i v ostatních městech, že se zvýšením možnosti třídění odpadů od domů se snižuje četnost svozu zbytkového odpadu. Cílem je nejen snížit náklady na svozy odpadů, ale i snížit množství odpadů ukládaných na skládku. V roce 2024 bude základní poplatek na skládce činit 1 250 Kč za 1 tunu směsného odpadu a v roce 2028 až 1 800 Kč za 1 tunu.

pra

 

 

 

Zavřít menu