Na  svém zasedání 25. září vyslovili kutnohorští radní souhlas se zřízením Regionální filmové kanceláře v rámci Průvodcovské služby Kutná Hora. Kancelář bude v budoucnu filmovým produkcím nápomocná při některých úkonech a zároveň bude shromažďovat v rámci propagace  města fotografie či záběry z natáčení.

Kutnohorská regionální filmová kancelář bude mít za úkol zprostředkovávat a podporovat filmování v Kutné Hoře.
„Filmařina je zajímavý byznys, ale v posledních letech zájem zejména těch zahraničních filmařů a producentů klesá. Jedním z kroků na podporu jejich aktivit je právě vytváření sítě regionálních filmových kanceláří,“ vysvětlil kutnohorský starosta Ivo Šanc.
S iniciativou na zřízení kanceláře přišla Průvodcovská služba Kutná Hora, jejíž návrh posvětili kutnohorští radní.
„Nechceme, aby se ve městě počet natáčení nějak dramaticky zvýšil, ale rádi bychom ho udrželi na současné úrovni. Samozřejmě si uvědomujeme, že omezení spojená s filmováním přinášejí určité nepohodlí pro Kutnohřany, proti tomu ovšem stojí nezanedbatelný přínos pro městskou pokladnu, pohybující se v řádu stovek tisíc korun ročně. A nesmíme zapomínat ani na efekt propagační,“ doplnil Ivo Šanc.
Radní v souvislosti s projednáním návrhu na zřízení kanceláře projednali také změny v ceníku pronájmů pro filmaře. Padl návrh ceny mírně snížit, jako pobídku pro produkce, které o natáčení v Kutné Hoře uvažují, nakonec ale převážil názor, že bude rozumné zachovat ceny stávající, které jsou sice o něco vyšší, odpovídají ale zcela atraktivitě města.

Co se točilo a točit bude
Kutná Hora si díky atraktivitě exteriérů na nezájem filmařů stěžovat nemůže. Město stříbra si v minulosti zahrálo, kromě jiného, například v historickém dobrodružném snímku Aféra s náhrdelníkem (USA, 2001, režie Charles Shyer) či v Bídnících, s hvězdami světové kinematografie Umou Thurman a Liamem Neesonem (Německo / Velká Británie / USA / Česko, 1998, režie Bille August). Městu se samozřejmě nevyhýbají ani filmaři domácí, jako poslední si pro svou práci vybrali jednu z vil v České ulici členové štábu České televize, kteří zde koncem srpna natočili záběry do nového seriálu První republika.
Snaha filmových produkcí využít kutnohorské lokace pokračuje. Již nyní je jasné, že městské scenérie se objeví v třetí řadě výpravného seriálu Borgia z pera scénáristy Toma Fontany. Přípravy na natáčení by měli začít již tento týden, filmovat by se mělo hlavně v kapli Božího těla.

(jok)

.

Zavřít menu