RADNICE: Volební období hodnotí zastupitel Jan Balham

Do konce volebního období 2014 – 2018 zbývá jen několik pár měsíců. V rámci toho každému zastupiteli města pokládáme několik otázek, ve kterých mají možnost jejich předchozí práci pro město i občany zrekapitulovat a zhodnotit. Náš seriál RADNICE začínáme se zastupitelem Janem Balhamem.

 JAN BALHAM (ČSSD)

Jaký byl váš hlavní cíl, se kterým jste do křesla zastupitele města usedal? Jak se vám tento cíl podařilo splnit? Odcházíte spokojený?
Do křesla zastupitele jsem usedal v průběhu volebního období a to ještě ve víru velkých změn na radnici. Tak si určitě dokážete představit, že toho pro mě bylo hodně nového. Cílem naší strany bylo toto krizové období se ctí ustát. A neuhnout. To se myslím částečně podařilo. Koaliční smlouva se stala vlivem jednání určité koaliční skupiny zastupitelů jen cárem papíru. A jak to celé dopadlo a kdo z toho nakonec profitoval? To si rozumný občan jistě vyhodnotil sám a podle toho se bude rozhodovat i v nadcházejících volbách. Obecně mým hlavním cílem bylo prosazovat a podpořit řešení problémů v okrajových částech města. Podařilo se mi provázat práci zastupitele a člena osadního výboru a nastartovat tak řadu projektů. Na otázku zda odcházím spokojený? Odpovídám, že ne. Nikdy totiž nemůžete být spokojený.

Co si z práce pro město, jako jeho zastupitel, odnášíte? Pokud byste mohl, změnil byste nějaké své již učiněné rozhodnutí?
Člověk toho v zastupitelstvu hodně zažije a potká spoustu zajímavých lidí. Bylo to náročné, ale cílem bylo poznat a naučit se toho co nejvíc. A musím říct, že mi to dalo opravdu hodně. To vše by určitě nešlo bez podpory mé rodiny. Tak trochu má člověk méně času a více starostí. Ale to je daň za aktivní přístup nejen v komunální politice. Po celý život se snažím jednat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Tak se i rozhoduji. Člověk by se měl snažit pochopit názory a rozhodnutí i druhé strany. Proto za svým rozhodnutím vždy stojím a neměním ho podle aktuálně výhodnějšího vanutí větru.

Máte svého oblíbeného knižního autora? A knihu, na kterou nedáte dopustit?
Tak pánové Karel Čapek, Ota Pavel a Bohumír Hrabal nikdy nezklamou. A knihy, na které nedám dopustit? Ty jsou dvě. Na cestě od Jacka Kerouaca a Neviditelný od Jaroslava Havlíčka.

Jak by podle vás mělo město Kutná Hora za čtyři roky, tedy na konci dalšího volebního období, vypadat? Jaké je vaše přání Kutné Hoře a jeho občanům?
Jak bude Kutná Hora za čtyři roky vypadat? O tom přece rozhodnou občané již v nadcházejících komunálních volbách. Jenom zodpovědný volič může vyjádřit svou spokojenost či nespokojenost. A záleží jen na jeho rozhodnutí, komu předá pomyslnou štafetu. Je spousta rozjetých projektů, které má smysl dokončit. Město by mělo lépe využít svůj historický a kulturní potenciál. Nebát se nových projektů a neházet klacky pod nohy těm, kteří spíše potřebují podporu. Kutná Hora prostě musí být zajímavá – jak pro občana, tak i pro návštěvníka, aby se třeba někdy vrátil nebo Kutnou Horu vřele doporučil. Kutné Hoře a jejím občanů přeji jen to nejlepší. Aby město poskytovalo svým občanů a návštěvníkům jen kvalitní servis.

Příště: RADIM FEDOROVIČ (ZMĚNA)

Jakub Skyva