Městská policie Kutná Hora dosud není vybavena přístrojem ke zjištění přítomnosti drogy u pachatelů trestných činů či přestupků. To se vbrzku změní, kutnohorští městští strážníci dostanou do rukou nástroj na boj proti drogám nejen za volantem. ………………………………………………………………………………………………

Rada města Kutná Hora odsouhlasila na jednání 20. února 2013 nákup analyzátoru s testovací sadou Dräger DrugTest® 5000 System, který poskytuje rychlou a přesnou detekci drog přímo na místě. Látky jako jsou opiáty, kokain, kanabinoidy, amfetaminy, stejně jako drogy na zakázku a sedativa na bázi benzodiazepinů, mohou být zjištěny ve vzorcích ústních tekutin nebo v povrchových vzorcích. Pro provedení celého detekčního procesu jsou potřeba jen tři kroky – odběr vzorku, jeho vložení do analyzátoru a vyhodnocení výsledku.

„V poslední době stoupá alarmujícím způsobem počet případů zneužívání drog, zvýšil se i počet dopravních nehod způsobených řidiči, kteří usedli za volant pod vlivem drogy. Proto jsme se rozhodli souhlasit s nákupem vhodného testovacího zařízení, které umožní strážníkům městské policie, i ve spolupráci s policií České republiky, proti zneužívání drog efektivněji bojovat,“ shrnul důvody pro kladné stanovisko rady místostarosta Jiří Franc.

Tuto aktivitu vítá i Police ČR, policisté jsou připraveni přístroj využívat při společných hlídkách PČR a MP. Zvýší se tak tlak na distribuci a uživatele s cílem vytěsnit drogy z města.

Nákup přístroje a testovacích kazet za více jak sto deset tisíc korun není krokem do neznáma. Jedná se o zařízení, které se s úspěchem používá například v nedaleké Čáslavi. Dle sdělení velitele tamní městské policie Pavla Kratochvíla je tento přístroj častěji využíván ke kontrolní činnosti při zjištění ,,návykové látky“ než jeho obdobná verze určená ke kontrole alkoholu. Čísla z kontrol provedených MP Čáslav hovoří jasně, čtyřicet případů pozitivního nálezu u drog proti patnácti případům alkoholu. Současným problémem je tedy zejména konzumace drog.

Jan Šmok

.

Zavřít menu