Nově instalované veřejné osvětlení v Kutné Hoře díky použitým technologiím přináší nejen úspory energií, ale nabízí také řadu překvapení a estetických zážitků. Na stránkách Kutnohorských listů ve spolupráci s technickým oddělením Odboru správy majetku MěÚ Kutná Hora a Petrem Novákem, garantem veřejného osvětlení v Kutné Hoře, uvádíme seriál, který představuje, co vše moderní veřejné osvětlení v Kutné Hoře nabízí.
Hledáme ZLODĚJE…
V úterý 11. 4. 2023 si centrální dispečink veřejného osvětlení v Kutné Hoře všiml podivného jevu. V Zelenkově ulici na napájecí větvi, která vede ke garážím, se z čista jasna začal postupně zvyšovat odběr elektrické energie. V grafu vypadala situace následovně.
Normální příkon (odběr) byl však dosud na úrovni jen 900 W. Více než dvojnásobný odběr okamžitě nahlásil inteligentní rozvaděč v Puškinské ulici (viz situační plánek), podobně jako například bezpečnostní ústředna alarmem avizuje nevítanou návštěvu v bytě.
Na dalším grafu je vidět, jaký byl odběr před a po 11. dubnu. Dispečer situaci vyhodnotil jako černý odběr a kontaktoval pohotovostní službu. Ještě v noci byla na místě provedena fyzická kontrola s cílem najít „černého pasažéra“. Žádný kabel však nalezen nebyl, a tak bylo napájení odpojeno. Obhlídka pokračovala za denního světla, ale opět bez úspěchu. V noci se však situace s nepřiměřeným odběrem opakovala. Napájení napíchnuté fáze proto bylo vždy dispečinkem zhruba po hodině provozu vzdáleně odpojeno.
Po dohodě s panem Kalendou, který je za provoz VO na technických službách odpovědný, nebylo večer 14. 4. 2023 napájení vypnuto s cílem získat data a charakter odběru a následně je vyhodnotit. Příkon postupně vystoupal až na 3 200 W. Poté v 00.37 hod. byl příkon odpojen jističem.
Celkový pohled na situaci od 9. do 15. 4. je vidět na tomto obrázku. Červená barva znamená, že větev byla bez napájení (aktivoval se jistič).
Jestli chcete vědět, jak to celé dopadlo (kdo je zloděj), počkejte si na příští číslo Kutnohorských listů. Pátrání je v běhu a sami jsme zvědavi, co se za touto zápletkou skrývá.
Inteligentní rozvaděče v akci
Město Kutná Hora postupně modernizuje rozvaděče veřejného osvětlení za tzv. inteligentní. Jaké mají výhody?
- Zapínají se všechny současně na základě světelného senzoru, který je na technických službách. Nestane se tedy, aby se potemnělý Kaňk díval na rozzářené ulice Hory jen proto, že jeho senzor je jinak nastaven.
- Pomocí aplikace je mohou elektrikáři (dohled a jiné odpovědné osoby) ovládat vzdáleně. Zapínat a vypínat celý rozvaděč, jednotlivé větve nebo i samostatné fáze.
- Rozvaděč má nastaveno hlídání různých parametrů a jejich nedodržení je hlášeno na dispečink, to je třeba případ hledaného zloděje.
Někdy jste si mohli všimnout, že nesvítilo několik ulic, pak se na chvíli do tmy ponořilo celé okolí a nato se rozsvítilo všechno. Obvykle se to stává za deště. Kutná Hora má napájecí síť veřejného osvětlení v opravdu špatném stavu. Velmi staré hliníkové kabely s poškozenou izolací. Déšť a vlhká půda tak vedou ke zkratům. Vypadnout může třeba jen jedna fáze. V takovém případě nastupuje dispečink, který vzdáleně nejprve všechny větve tzv. „shodí“ (vypne) a poté je postupně „nahodí“ (zapne).
Není-li zkrat „tvrdý“, je možné takovou situaci obsloužit na dálku bez zásahu elektrikářů. V horším případě, při „tvrdém“ zkratu, je napájení odpojeno hlavním jističem. Jenže ten na dálku obsluhovat nelze. Pak buď musí zasáhnout pohotovost, nebo je tma až do rána.
Je toho mnohem více. Možná vám vyprávění o rozvaděčích přijde nezajímavé nebo moc technické. Nebojte se toho a zkuste vydržet. Na názorných příkladech bychom vám rádi ukázali, k čemu jsou dobré a jak to celé funguje. Pokrok (bohužel) nezastavíme, občas je však dobré vědět, jak to funguje.
Anketa:
Už jste se někdy někde setkali s černým odběrem elektrické energie?
- Ano a nahlásil jsem to na policii
- Myslím, že setkal, ale měl jsem jen podezření, tak jsem nic nehlásil
- Ne, s ničím podobným jsem se nikdy nesetkal