Město Kutná Hora finančně zaštítilo projekt Centra Maják Oblastní charity Kutná Hora, který byl zaměřený na poznávání a ochranu přírody. Pro rok 2018 se projekt nazýval „ Všichni jsme děti matky Země“. Jeho cílem bylo ukazovat dětem jak úžasná a rozmanitá je příroda, která nás obklopuje, ale také jak je celý systém životního prostředí křehký a musí se aktivně chránit. V tomto projektu byl dán důraz na ochranu vody. Děti se mohly podívat na kapku vody pod mikroskopem, učily se jak vodu chránit před znečištěním a jak vodou šetřit. Zajímavé informace o čištění vody se dozvěděly při návštěvě úpravny vody U trojice. Při návštěvě obřího akvária v Hradci Králové získaly poznatky ze života mořských živočichů. To, že v pravěku byla mořem pokryta i okolní krajina zjistily děti v chráněném území na Kaňku, kde s úspěchem na vápencovém útesu nacházely otisky pradávných živočichů.
Záměrem projektu bylo i aktivní zapojení dětí z Centra Maják do ochrany přírody. Proto se děti učily třídit odpady a podílely na úklidu města Kutné Hory při akci Den Země. Svou píli a snahu věnovaly pěstování bio potravin v provizorních podmínkách střediska. Nejenže se dětem podařilo předpěstovat sadbu a nasázet ji do pěstebních nádob, ale dokázaly se po celé léto o rostliny starat. Jejich snaha tak byla korunována úspěchem a mohly ochutnat plody, které vyrostly díky jejich práci a péči. Dětem se podařilo vypěstovat rajčata, cukety, hrášek, fazole, ředkvičky, ale i netradiční zeleninu jakou je ačokča.
Odměnou za snažení byly nejen výborné a zdravé výpěstky, ale i uskutečněné tematické výlety. Děti navštívily ZOO Chleby, byly se podívat v oranžérii a bylinkové zahrádce zámku Kačina, navštívily dýňový svět v Nové vsi u Leštiny a nevynechaly ani přírodopisnou expozici Národního muzea v Praze. „Výlety jsme podnikali i po okolí města Kutné Hory. Prošli jsme s dětmi naučné stezky na Kaňku, ve Sklenářově dolíku i Čížkově skále. Navštívili jsme také ranč na Karlově,“ řekla Hana Vránová, která se na realizaci projektu významně podílela.
Na výpravách po okolí děti poznávaly stromy, které pak zakreslovaly do mapy stromů a sbíraly byliny, aby mohly pokračovat ve výrobě herbářů.
„Rád bych poděkoval městu Kutná Hora za finanční podporu projektu. Dále bych chtěl poděkovat všem zaměstnancům Centra Maják za pomoc při realizaci, protože plánovaných aktivit bylo opravdu mnoho. Možná, že jsem na něco, co jsme s dětmi v rámci projektu dělali zapomněl, ale to až tak důležité není. Důležité je to, že se dětem projekt líbil. Nádherným bonusem pak je, jestli se něco naučily. Jestli si uvědomily, že zvířata i rostliny jsou živé bytosti, že příroda je součástí našeho života a proto je potřeba ji chránit,“ řekl vedoucí Centra Maják Ing. Petr Seidl.
Centrum Maják, Oblastní charita Kutná Hora