Již pátým rokem proběhl v Kutné Hoře a okolí festival s názvem Kutnohorské léto, festival s podtitulem Jeden den nestačí, festival netradičních prohlídek i jiných zábavných vystoupení. Ten se postupně přestal omezovat na prázdninové měsíce červenec a srpen – v roce 2013 zasahoval program celé léto, od června do září. …………………………………………………

Letošní Kutnohorské léto nabídlo obyvatelům i návštěvníkům Kutné Hory čtrnáct pravidelných produkcí, z nichž některé se opakovaly i více dní v týdnu. Některé produkce se od minulého ročníku nezměnily, jiné byly upraveny, některé se neopakovaly, některé ale přibyly. Pondělní a úterní večery byly již tradičně věnovány večerním prohlídkám sedleckých pamětihodností, konkrétně tajemné Kostnice či katedrály Nanebevzetí Panny Marie, která je výslovně zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Návštěvníci si vychutnávali příležitost zastavit se a užít si Světlo, tmu, hudbu i ticho sedleckých skvostů. Pro ročník 2013 rozšířilo svou nabídku České muzeum stříbra, a to úterními kostýmovanými prohlídkami Lapidária Kamenného domu při představení umění kameníků středověké Kutné Hory. Některá úterý a některé soboty v noci mohli návštěvníci vystoupat na věž Jezuitské koleje a užít si tak nevšední pohled na Kutnou Horu. Na středeční večery připravila Farnost Kutná Hora noční prohlídky setmělé katedrály sv. Barbory a nedalekého kostela sv. Jakuba, jehož věž je s výškou 85 metrů nejvyšší ve městě. Čtvrteční odpoledne nabídlo hned dva programy – pro ty menší návštěvníky tvořivé dílny s názvem GASK dětem. Ti větší si mohli odpoledne zpříjemnit návštěvou a posezením v zeleném srdci města Kutná Hora, tedy v parku U Tří pávů, za poslechu harmoniky Pepina Matury. Všechny pak večer s potěšením vítal ponocný Václav při nočním putování romantickými i mystickými uličkami a zakoutími historické Kutné Hory při návštěvě produkce s názvem Tajuplné kutnohorské pověsi ožívají. Podobný program jako v loňských letech nabídl i pátek – po dopolední prohlídce středověkého dolu Českého muzea stříbra a Hrádku se mohli návštěvníci těšit na podvečerní netradiční prohlídky kláštera sv. Voršily s ochutnávkou kutnohorských vín. Pokud ale víc zatoužili po poznávání  historie stříbrného města, mohli navštívit někdejší „centrální banku středověku“ a sídlo českých králů ve Vlašském dvoře. Při pravidelných dopoledních sobotních prohlídkách představila již zmíněná Farnost Kutná Hora kostel sv. Jakuba a kostel Matky Boží Na Náměti, známý především jako místo posledního odpočinku barokního malíře Petra Brandla. Sobotní a nedělní odpoledne byla mimo jiné věnována představením v rámci Ringellandu v Habrkovicích. Jedná se o jediný park v Česku, kde se mohou návštěvníci přiblížit na pár kroků k největší rodině sibiřských tygrů v Evropě, donesenými dobrotami nakrmit třítunového hrocha Davídka a prohlédnout si stovky cirkusových plakátů z celého světa. Sobotní večery si mohli návštěvníci zpříjemnit návštěvou zámku Kačina, kde je přivítal sám hrabě Chotek, jeho společnost a služebnictvo. Festival pravidelně se opakujících produkcí byl tradičně doplněn programem veškerých kulturních a společenských akcí, které se v Kutné Hoře v letním období konaly.

.
Kutnohorské léto 2013

.

Návštěvnost festivalu
Během měsíců červen až září navštívilo festival celkem 2 822 platících návštěvníků. Bohužel stejně jako ve většině památkových objektech v Kutné Hoře byla snížená návštěvnost zaznamenána i v případě festivalu Kutnohorské léto, a to zhruba o tisícovku platících návštěvníků. Vzhledem k tomu, že se festival svým charakterem odráží od nabídky jednotlivých subjektů cestovního ruchu v Kutné Hoře a tím dotváří nabídku pro návštěvníky města, lze i v tomto případě konstatovat, že se nejedná o dílčí záležitost, ale plošný úbytek návštěvníků. Další příčinou snížení návštěvnosti festivalu je, že v letošním roce nezahrnoval produkci, která sice v loňském roce čítala tisícovku návštěvníků, na druhou stranu je svým charakterem a přístupem k zapojení do věci naprosto odlišná. Do čísla vyjadřujícího počet návštěvníků nejsou zahrnuty návštěvy, které se uskutečnily v rámci sobotní a nedělní Drezury zvířat v Ringellandu v Habrkovicích. Do výčtu akcí Kutnohorského léta zde totiž byly zařazeny akce, které se v zoo konají v průběhu celého roku, nejde proto rozlišit, zda impulzem pro návštěvu bylo právě zařazení do Kutnohorského léta. Organizátoři však hodnotí své zapojení do festivalu pozitivně a jako přínosné. Dále zde není zařazen program s názvem „Odpolední posezení s harmonikou v parku U Tří pávů“, kdy Pepíno Matura bavil své návštěvníky každé čtvrteční odpoledne. Vstupné na tuto akci bylo zdarma, někteří náštěvníci se během tříhodinového hraní obměňovali, jiní se každý čtvrtek rádi vraceli. Odhadem navštívilo tento program více než 300 lidí. Pokud zahrneme do počtu návštěvníků i tyto dvě výše uvedené produkce, pohybuje se konečná náštěvnost festivalu okolo 3 500 osob.

Propagace festivalu
Pro Kutnohorské léto 2013 byla vytvořena úplně nová, zjednodušená a modernější grafika. Hlavním nástrojem propagace byly stejně jako v předchozích letech webové stránky. Ty návštěvníkům nabídly jednoduchý kalendář, kdy si výběrem jednotlivého dne mohli prohlédnout všechny akce, které se ten den v rámci (nejen) Kutnohorského léta odehrávaly. Na stránkách jsou k dispozici kromě informací o pravidelně se opakujících produkcích (název akce, popis, data a časy konání, výše vstupného, kontakty, odkazy na webové stránky pořadatele) rovněž informace o akcích a festivalech, které v Kutné Hoře probíhaly kdykoliv během léta. Pravidelně byly na stránky doplňovány fotografie a aktuality z jednotlivých produkcí. Ty byly v roce 2013 téměř dvakrát navštěvovanější než v tom předchozím. Další výhodou nových webových stránek je, že narozdíl od těch původních mohou fungovat celoročně – přestože Léto už skončilo, jsou na web pravidelně doplňovány kulturní akce v Kutné Hoře a stránky skutečně denně mají své nové návštěvníky. Opět zdokonalen byl i systém prodeje vstupenek. Ten se v předchozích letech omezoval jen na prodej na prodejních místech v Kutné Hoře nebo na místech produkcí před jejich začátky. Návštěvníci mohli tedy nakupovat vstupenky až ve chvíli, kdy už přijeli do Kutné Hory. Letos byla prvním rokem zprovozněna možnost nákupu vstupenek v předprodeji, přes internet. To se setkalo s mnohými kladnými ohlasy.

Závěrem lze říci jediné – pátý ročník Kutnohorského léta je úspěšně za námi… A ten další? Šestý ročník Kutnohorského léta se uskuteční od června do září 2014. Už nyní se můžete těšit na další novinky! Na setkání s Vámi se těší (nejen) OS Kutnohorsko.cz

Hana Bendová

.

Zavřít menu